Mégis, kinek a pénze?

2020. február 19. 06:30

A magyarul kohézió a jogállamisághoz kötött kritériumokkal aligha fogja elérni célját: úgy csak az európai egyenlőtlenségeket betonozza be.

2020. február 19. 06:30
Szőcs László
Magyar Nemzet

„Mert ha megterhelik, akkor ennek otthon, Berlinben, Hágában, Stockholmban vagy Bécsben – hogy néhány gazdag fővárost említsünk – választási tétje lehet. Nálunk viszont, Európának a brüsszeli zsargonban csak nettó haszonélvező országoknak nevezett keleti felén ahhoz fűződik – igen, jól olvassák, nemzeti – érdek, hogy a magyar, a lengyel vagy a román miniszterelnök úgy térhessen haza: a lehető legtöbbet hozta ki az osztozkodásból. Szükség lesz Orbán Viktor rutinjára: Angela Merkel és a holland Mark Rutte mellett ő a harmadik vezető, aki hét éve már végigtárgyalta ezeket a kérdéseket.

Az osztozkodást – megint csak brüsszeliül – kohéziónak hívják: csökkenteni akarják a különbségeket Nyugat és Kelet, gazdagok és szegényebbek között. A gyakorlat akkor éri el a célját, ha egyszer mi is felzárkózunk. Addig azonban egy ilyen csúcs alkalmával érdekellentét áll fent a befizetők és a haszonélvezők között. Ez így volt hét és tizennégy éve is. De most két új csapásirány is van. Az egyik, hogy az EU avatott vezetői más területek finanszírozásában látják a jövő Európájának zálogát, mint korábban. Elsősorban ne a vadakat terelő juhász markolhassa fel az uniós eurókat, ne a falu végi kurta kocsma lényegüljön át kacsalábon forgó EU-konform szálláshellyé! Épüljön a XXI. századi információs szupersztráda, védekezzünk az éghajlatváltozás káros hatásai ellen! – ez a korszerű elképzelés. Lássuk be, közös érdekünk, hogy Greta Thunberg se melegedjen további két Celsius-fokot.

De van egy másik, rafináltabb csapásirány is: a fránya jogállamisági kritérium. Lényege: amennyiben egyes – egészen véletlenül gazdagabb – tagországok úgy gondolják, hogy nálunk például túl centralizált a politikai rendszer, Lengyelországban csorbul a bíróságok függetlensége, Romániában pedig túl nagy a korrupció, akkor ezt többségi álláspontként fogadtatják el, és visszatarthatnak a kifizetésekből. Ez egyrészt önkényesség – milyen alapon ítéli meg egyik vagy másik ország a harmadikat, a negyediket? –, másrészt az a felfogás az alapja, hogy Kelet jutalomból, már-már alamizsnaként kapja Nyugat euróit. Ez nem igaz. Ez a kérdés az európai munkamegosztáshoz, az évszázadok alatt kialakult és a kommunizmus alatt megszilárdult egyenlőtlenségekhez, az 1990-es évek elejének privatizációjához vezet vissza.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
holder
2020. február 19. 11:57
Igaz, hogy a fideszes szavazók többsége is uniópárti, de Bayer Zsolt decemberben megmondta: HÁT VAN CSODÁLATOSABB ÉS BÖLCSEBB AZ ANGOLNÁL, HOGY EZT AZ ÓTVAR, ROHADVÁNYT ITTHAGYJÁK?! MI LENNE, HA MI IS KILÉPNÉNK?
zakar zoltán béla
2020. február 19. 11:26
A Magyar Nemzetet 1989. februárja óta járatom. 31 év lenne, de 4 év kimaradt(2015 április-2019. február 6.-Napi Gazdaság/Magyar Idők)!!! Nos, miért?! Mert nem ilyen shake-s-pírek írnak itt! Hanem: Hanthy Kinga(Lugas, majd' minden szombaton 1-2 írás, Lakatos Mihály, Alexa Károly,Koncz Katalin, Szőcs László, Bayer Zsolt, Botond Bálint, Száraz Miklós György,....sokan még!!!!!!!!!!). Nem Kovács Zoltánok, Horváthh Zoltánok, ....Nagy Józsikák,...Bodaczok, Lukács Csabák, Szerető Szabolcsok,..."magyar" hangok...Ki is a valódi értelmiségi???!!! Nem entelllllektűrhetetlenekről beszélek!!!!!!!!!!
Európai téridő
2020. február 19. 09:01
Nyugat-Mucsa visszariadt attól, hogy a földrész keleti felét, amelynek önerőből történő felzárkózását két világháború segítségével is gyakorlatilag 100 évig csak akadályozták, most végre-valahára "újjáépítsék". Amerika, amelyik eddig rájuk szólt, ha nagy hülyeségre készültek, kiszállt a buliból, vagyis, elment a macska, cincognak az egerek. Brexitország pedig inkább teszi a tétjét Amerikára, mint Európára. Náluk már 1776 és az azt követő kisebb csetepaték emlékét már tényleg békévé oldotta az emlékezés és persze a sznobizmus is, eme brit eredetű "találmány".
nemecsekerno_007
2020. február 19. 08:41
A pénzről szól az egész és ahhoz jobban ért a kormány mint a ballib ellenzék. Az überdemokrata ballibák símán lemondanának a támogatás feléről pár üveggyöngyért.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!