Készüljünk: így fog hétfőn megbukni Olaf Scholz
Jön a bizalmi szavazás a Bundestagban, majd februárban az új választás.
Egy tanulmány szerint az iszlamisták által terjesztett antiszemita elképzelések egyre inkább megtalálhatók más muzulmán társadalmi csoportokban is.
„A korábbiakhoz képest hatékonyabban lépne fel az antiszemitizmus, és a gyűlöletbeszéd minden formája ellen a német kormány. Az intézkedések bejelentésekor azonban csak a szélsőjobboldal által elkövetett esetek elkerülését hangsúlyozták, miközben az elmúlt években egyre több jelentés és adat szól arról, hogy az iszlám szélsőségesek által okozott zsidóellenesség egyre nagyobb probléma Németországban is.
A német kormány nemrég jelentette be, hogy újabb intézkedéseket hoz az antiszemita megnyilvánulások ellen. A csomag lényege, hogy a különféle közösségi-média felületeken, ha gyűlöletbeszédre utaló jelenséget tapasztalnak a szolgáltatók, akkor azt jelenteniük kell a német kormánynak. Christine Lambrecht német igazságügyi miniszter a csomag bemutatásakor arról beszélt, hogy részben a hallei zsinagóga elleni támadás miatt kezdeményeznek módosításokat, mivel az elkövető az interneten keresetet ihletett az antiszemita támadáshoz.
Nagyban megváltozott az antiszemita tettek elkövetőinek háttere
A Die Welt úgy értékelte a tervezett intézkedéseket, hogy azt a célt szolgálják, hogy fokozzák a jobboldali szélsőségesek elleni fellépést, és minél hatékonyabban lehessen megakadályozni a bűncselekményeket. Az új javaslat azonban úgy tűnik, nem számol azzal, hogy antiszemita bűncselekményeket iszlamista szélsőségesek is elkövethetnek. Pedig az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének 2018-as felmérése szerint a megkérdezettek 30 százaléka szerint a muszlim szélsőségesek állnak az antiszemita incidensek mögött, és csupán 13 százaléka említette a szélsőjobboldalt.
Egy korábbi uniós jelentés pedig arról számolt be, hogy 2007-2017 között, hogy az antiszemita incidensek legfőbb elkövetői az iszlamisták, és a radikalizált fiatal muszlimok és iskolások, mindezek mellett említést tettek a szélsőjobboldali és szélsőbaloldali csoportokról is. A német hírszerző ügynökség 2019 júniusában »Antiszemitizmus az Iszlamizmusban« - címmel adott ki egy riportot. Ebben többek között az olvasható, hogy csak 2017 januárja és decembere 100 antiszemita incidenst rögzítettek a hatóságok. Ezek között olyan esetek szerepeltek, mint például amikor egy berlini nőt azért támadt meg két arab férfi, mert egy Dávid-csillagos nyakláncot viselt.
Középpontban az iszlamisták
Az ilyen események arra utalnak, hogy az iszlamisták által terjesztett antiszemita elképzelések egyre inkább megtalálhatók az iszlám szervezeteken kívüli muzulmán társadalmi csoportokban is – olvasható a tanulmányban. Az iszlamista csoportok és egyének által terjesztett antiszemita elképzelések már ma is komoly kihívást jelentenek a németországi békés és toleráns együttélés szempontjából – tették hozzá.
A németországi egyre erősödő antiszemitizmus muszlim háttere egyébként már Angela Merkel kancellárnak is feltűnt. 2018 áprilisában azt nyilatkozta a Die Weltnek, hogy a menekültek és arab származású emberek az antiszemitizmus újabb formáját hozták az országba. Mindezek ellenére a német hatóságok nem mindig veszik komolyan az iszlamista antiszemitizmust. Jó példa erre, hogy tavaly október 4-én egy szíriai férfi egy késsel,Allah akbárt kiáltozva próbált bejutni egy berlini zsinagógába. A rendőrök a férfit elfogták, de egy nap után szabadon engedték. Ezt a rendőrségi lépést élesen bírálták egyébként a németországi zsidó érdekképviseleti szervezetek is.
A német hírszerzési adatok szerint egyébként a dzsihadista támadások nemcsak a németországi zsidókat veszélyeztetik, hanem minden állampolgárt. Egy 2018-as adat szerint több mint 26 ezer iszlamista szélsőséges van Németországba. Bár nagyméretű terrortámadást ezek a személyek nem tudtak elkövetni, de továbbra is magas az esélye annak, hogy egy nagyobb támadás bármikor megtörténhet. Egy ilyen támadás pedig minden németet érinthet, nemcsak a zsidó közösséget.
Egyre több zsidó gondolkozik a kivándorláson
Mint arról korábban beszámoltunk,egyre többen fontolgatják a kivándorlást a németországi zsidó közösségben a társadalmi légkör változása miatt - mondta a Németországi Zsidók Központi Tanácsának (ZdJ) elnöke. Josef Schuster szerint a társadalmi légkör változóban van.
A szövetségi bűnügyi hivatal (BKA) legutóbbi, 2018-as kimutatása szerint egy év alatt 1799 antiszemita indíttatású bűncselekmény történt az országban – köztük 69 erőszakos bűncselekmény –, ami 20 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest. Berlinben például naponta átlagosan két antiszemita incidens történt 2019 első hat hónapjában –
írta Heiko Mass külügyminiszter a holokauszt-emléknap alkalmából a Der Spiegelen vendégkommentárjában, amely szerint mindennek hatására »nem meglepő, hogy csaknem minden második németországi zsidó foglalkozott már a kivándorlás gondolatával«.
Mint írta, mindent meg kell tenni, hogy ezek a gondolatok ne váljanak tömeges kivándorlásban megmutatkozó »keserű valóssággá«. A zsidók elleni minden egyes támadás »támadás Európa, kultúránk és értékeink ellen« – hangsúlyozta a német diplomácia vezetője, hozzátéve: »rémálom, és teljes szégyen«, hogy zsidó vallású emberek Auschwitz felszabadítása után 75 évvel nem érzik magukat otthon Németországban.
Körülbelül 100 ezer zsidó él Németországban
A németországi zsidó vallási közösség nagyjából 100 ezer fős. A berlini fal 1989-es ledöntésekor negyedennyien éltek az akkori Nyugat-Németországban. Az újraegyesített Németország megnyitotta kapuit a zsidók előtt, akik ki akartak vándorolni a volt Szovjetunió tagköztársaságaiból, és a kilencvenes években voltak időszakok, amikor a Németországba irányuló zsidó bevándorlás nagyobb mértékű volt, mint az Izraelbe irányuló bevándorlás. A legtöbben, nagyjából 25 ezren Berlinben élnek.”