Az elmúlt évtized társadalmi-gazdasági szempontból nem a kánaánt hozta el, hanem azt, hogy Magyarország egyáltalán összemérhetővé váljon bármely más európai országgal.
Győzelmi himnuszokra és önmegerősítésre nincsen idő.
Még mindig alulról súroljuk a nyugati átlagot, még mindig térdmagasságban vagyunk, de legalább már nem a morzsákat, hanem a nagyobb, húsosabb darabokat tudjuk csontig rágni. Ennyivel tudtuk magunkat beljebb verekedni, ennyivel kerültünk közelebb az asztalhoz. Erre volt elég tíz év feszes kormányzati munka.
A valóság ennyi, nem értékelhető többre, mert az átlagfogyasztó napi életigényeit még soha nem törte le egyetlen moralizáló frázis sem. Konzervatív „reneszánsznak” és „revivalnak” nevezni azt, hogy több házasságkötés volt az évben, mint az elmúlt negyvenben: nekem ez valahogy túl naiv és illuzórikus. Persze pontosan érthető, hogy egyesek fontosnak érzik sulykolni (saját karakterük miatt), hogy megtörtént a nagy kiáradás, a magyar nép, a nemzet végre újjászületett, és a Szentlélektől érintve mindenki olyan életet akar élni, mint bármelyik random KDNP-s a budai alkonyzónában. Elárulok egy titkot: még én sem akarok olyat élni, nem beszélve egy olyan szavazóról, aki 2014 vagy 2018 óta húzza a Fideszre. Ő nem azért szavaz erre az oldalra, mert megérintette a jobboldal erkölcsi hideghuzatja,
hanem azért, mert nem hülye, és nem ikszel az érdekeivel ellentétben.
Mi az érdeke? Az anyagi gyarapodás, ezzel megváltott nyugatias fogyasztói szabadság és kiszámíthatóbb, biztonságos élet. A tűz melege. Röviden: egyszerűbb és őszintébb lenne azt kimondani, hogy a kormány családpolitikája működik. És kész. Mert erről van szó, már ha érti bárki is a két állítás közötti tátongó különbséget. Nem kell köré morális mézesmadzag, mert rettenetesen irritáló és életidegen.
A saját bőrén érzi mindenki, hogy most jobb, de közben az is ott van még valahol hátul a hüllőagyakban, hogy még mindig nem elég jó. Ez a lappangó érzés azt célozza meg, hogy ha már eddig eljutottunk, akkor ott kell lennie valahol a túlpartnak is. Magyarul: már nem rossz, de még nem az igazi. Ez a jobboldali értelmiség számára nehezen befogható hitetlen cinizmus és fogyasztói realizmus minden tisztességes ember alapvető jellemzője.
Az igazság az, hogy a választó mindig a valóságot kéri számon a politikán,