„– Az EU válságban van. Valós fenyegetés, hogy a Brexit-hívők és a populisták miatt széthullik?
– Nem, azt nem hiszem. Szerencsére vannak ellenirányú erők, amik Európa összetartását támogatják. Ez világosan látszik az új Európai Bizottságban, sokkal fiatalabb és érdekesebb, mint az elődje. De az EU-ra kívülről nehezedő nyomás jóval erősebb. És ne felejtsük el, hogy Nagy-Britannián kívül egyetlen ország sem akarta elhagyni az Uniót. Ebből a szempontból elég szolid a fenyegetés.
– Pedig Anglia kifarol.
– Ez csak azért lehetséges, mert 2002-ben az alkotmányozó konventen egyáltalán bevezettük a kilépés lehetőségét. Azelőtt ez nem volt lehetséges. Ha úgy tetszik, én vagyok az az ember, aki kitalálta a Brexitet. De nem az EU ellenzőinek tettem ezt, hanem az Unió erősítésére. A média akkor börtönnek nevezte az EU-t: belépni be lehet, de kijönni nem. Ezt a felvetést akartuk leszerelni egy jó médiakampánnyal. A kilépési szabály az Európai Unióról Szóló Szerződésben ezért alapvetően egy pro-európai ötlet volt.
– Visszavonhatatlan a Brexit?
– Szerintem érdemes volna adni egy év haladékot a briteknek. Vannak akadályok, például az ír kérdés miatt. Ezeket valószínűleg alábecsülték. A megoldáshoz időre van szükség.
– Egy év Brexit-fenyegetés - nem bénítaná meg ez az EU-t?
-– Mégis mit jelent egy év? Nekünk az EU előrelépésével kell foglalkoznunk. Nincs értelme rohanni. Egy év alatt sok új felismerést lehet tenni, például azt, hogy az EU-ból való kilépés hiba volt. De az világos, hogy Nagy-Britannia nélkül az Európai Unió egy koherens vállalkozás marad.
– Bentről nem fenyegeti a populizmus az EU-t?
– A sajtó túl sokat beszél erről. Nem gondolom, hogy ez veszélyeztetné az EU-t.
– Olaszország, az egyik alapító ország esetében sem?
– Őszintén szólva sosem tartottam attól, hogy Olaszország bármikor is elhagyná az EU-t. Ez az ország mind kulturálisan, mind egyéb ügyeiben nagyon közel áll hozzánk. Itt nem látok nagy veszélyt.”