Nemzeti érdekérvényesítésből jeles

2019. szeptember 12. 12:00

Most először Magyarország elég erős volt ahhoz, hogy olyan biztosi posztot szerezzen meg, ami hatékonyan segíti a nemzeti érdekérvényesítést.

2019. szeptember 12. 12:00
Lánczi Tamás
Mozgástér blog

„Uniós csatlakozásunk óta Magyarország eddig mindig súlytalan posztokat kapott az Európai Bizottságban. Olyan területeket, amelyek nem sok vizet zavartak: adóügyi biztos, társadalmi összetartozásért felelős biztos, oktatási biztos. Ezekkel nem sokra mentünk. Most először Magyarország elég erős volt ahhoz, hogy olyan biztosi posztot szerezzen meg, ami hatékonyan segíti a nemzeti érdekérvényesítést.

Azzal, hogy Trócsányi László karnyújtásnyi közelségbe került a bővítési biztosi tisztséghez, Magyarország óriási esélyhez jutott. Ez komoly pozíciójavulás a nálunk tízszer nagyobb Ukrajnával szemben és lehetőség, hogy Magyarország előnyös megállapodásokat kössön a Balkánon. Hosszú út vezetett idáig, és elsősorban nem is az elmúlt hónapok mesteri taktikai húzásaira gondolok, hanem arra, hogy Orbán Viktor idejekorán felismerte a Nyugat-Balkán és az Európai Unió déli bővítésének jelentőségét. Mert legyünk őszinték: miközben folyton Ausztriához és Németországhoz mérjük magunkat, mi egyelőre nem az ő ligájukban focizunk. Ők túl erős versenytársak. Sokkal több lehetőség kínálkozik a Balkánon, amiről a nyugatos orientációjú magyar politikai élet hajlamos megfeledkezni.

Ki most a soros elnöke a háromtagú boszniai államelnökségnek? Melyek a szerb gazdaság húzóágazatai? Ki kormányozza jelenleg Albániát? Nagyon keveset tudunk a nyugat-balkáni térségről, pedig az elmúlt ezer évben Magyarország sorsát legalább annyira befolyásolta az, hogy mi történik a Balkánon, mint hogy milyen folyamatok zajlanak Nyugaton. Ha végignézünk a magyar történelmen, azt látjuk, hogy a balkáni térség fontosságát csak a legnagyobb vezetők értették meg: Szent István, Luxemburgi Zsigmond, Nagy Lajos és Hunyadi Mátyás tudták, hogy az ország sorsa fordul azon, ami a Balkánon történik.

A balkáni térségben hol a Velencei Köztársaság, hol Bizánc, hol az Ottomán Birodalom, vagy éppen az orosz támogatással erősödő Szerb Királyság volt a meghatározó politikai, katonai erő, ma pedig leginkább egy politikai senkiföldjére hasonlít. Ami persze csak ideiglenes állapot, hiszen ismét turbulens időszakot élünk, és Nyugat-Európa, mint korábban oly sokszor, újra megfeledkezett a Balkánról. Ma már kevesen emlékeznek arra, hogy a migrációs krízis 2014-ben úgy kezdődött, hogy Koszovó lakosságának mintegy egyharmada néhány hónap leforgása alatt átköltözött Németországba. Arra is kevesen figyeltek, amikor a horvát elnök asszony két hónappal ezelőtt kijelentette: Bosznia-Hercegovina »nagyon instabil, mert az országot jelenleg a militáns iszlám ellenőrzi«. Kolinda Grabar-Kitarović 2016 óta számtalanszor figyelmeztetett a boszniai helyzetben rejlő veszélyekre, például amikor úgy fogalmazott, hogy »Bosznia-Hercegovina ma az iszlám terrorizmus egyik bölcsője«, vagy amikor arról beszélt, hogy »a szíriai és iraki harcmezőkről tízezer, az Iszlám Állam oldalán harcoló potenciális terrorista térhet vissza«. A migrációs válsághelyzettel küszködő Bosznia-Hercegovina 3,8 milliós lakosságának több mint negyven százaléka muszlim. A szükséges állami erőforrások hiányában az országba tömegével érkező bevándorlók ellátását olyan muszlim szervezetek finanszírozzák és menedzselik, amelyek nyilvánvalóan a migráció elősegítésében érdekeltek.

De a magyar kormány nem csak a politikai veszélyeket, hanem a térségben rejlő gazdasági lehetőségeket is felismerte. A nyugat-európai országokhoz képest megvan az a helyzeti előnyünk, hogy Magyarország méretéből és helyismeretéből fakadóan képesek vagyunk nem gyarmatosítóként fellépni, hanem kölcsönösen előnyös megállapodásokat ajánlani a balkáni országoknak. Ehhez a politikai és gazdasági programhoz jól illeszkedik Trócsányi László kinevezése szomszédság- és bővítéspolitikáért felelős uniós biztosnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pelikánkutyája
2019. szeptember 12. 14:43
1./Most aztán nagyon is egybeesik Ny-európa és Magyarország érdeke (még ha az EU-ban sok rövidlátó fel sem ismeri). 2./Gyurcsányné, Gyurcsány, Donáth A., szülész-botmixer, Újhelyi ,Niederhauser stb. ellenzők és árulók azon árulók utódai, akik nem mentek el Nándorfehérvárra, Mohácsra, Buda alá, más csatákba, stb. hogy "jól megbüntessék a magyar királyt" ... Vagy behívtak idegen királyokat, máskor baráti tankokat saját és idegen érdekekért. Sikerült. Jól meg is bűnhődött az ország miattuk.
koronaszepe
2019. szeptember 12. 14:27
Rezeg a léc, Tamás, rezeg. Sok ilyen jegyzetre lesz még szükség, hogy le ne verd...
Takita
2019. szeptember 12. 13:41
Az Európai Unió és Magyarország érdeke teljesen megegyezik a Nyugat-Balkánon. Azt itt lévő még nem tagállamokat mielőbb be kell vonni az EU érdekkörébe, és nagy távlatban tagokká kell válniuk. (Pl. az Adriai-tenger legyen EU-s beltenger, a politikai vákuumot előbb utóbb betölti valaki, stb. ) Ursula von der Leyden érezhetően túllépett bizonyos EU-körökön, és a kulcspozíciókra, a biztos-jelölti körben, a legmegfelelőbb embereket kereste meg. Trócsányi Lászlónál nincs alkalmasabb ember erre a tisztségre. Sőt úgy is fogalmazhatunk; csak ő az alkalmas ember. Ismeri a térséget, kapcsolatai vannak, felkészült. Azok,akik az Európai Parlamentben esetleg ellene szavaznak majd, nem szolgálják az EU-s érdekeket,hanem valami mást
Kováts Ági
2019. szeptember 12. 13:21
Bízom benne, hogy az EU parlamenti szavazáson is át fog menni, nagyon sok mindent kellene és lehetne tenni az ukrán helyzet kapcsán például,de akár Romániában is... és ahogy Ursula Von der Leyen asszony is hangsúlyozta: ez a pozíció most ahhoz adna mozgásteret Trócsányinak, és rajta keresztül a Magyar Államnak, amit Magyarország egyébként is következetesen képviselt az elmúlt években. Tehát lényegében ez a szerep és ez a feladat az egyik legfontosabb a számunkra, 1920-ra is emlékezve...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!