„Ez azért érdekes, mert a bevándorlás kezelésében lehet konszenzust találni, még a nagyon megosztott amerikai vagy magyar törvényhozásokban is. A legtöbb magyar párt egyetért a kormánnyal abban, hogy szigorítani kell a bevándorlást, ahogy a republikánusok nagy része is azt gondolja, hogy szükség van bevándorlásra, csak szabályozva.
De Donald Trump nemrég átlépett egy határt. A 2018-as félidei választás kifejezetten fontos volt a demokratáknak. Rengeteg fiatal és progresszív képviselő került be a képviselőházba, közéjük tartozik az a négy nő is, akiknek változatos etnikai és kulturális hátterük van, de hasonlóan progresszívek. Közülük még az amerikaiak is csak leginkább Alexandria Ocasio-Cortezt és az első muszlim képviselőnőt, Ilhan Omart ismerhetik.
Amikor Donald arról tweetelt, hogy a négy színesbőrű nő menjen haza a saját országába és inkább ott tegyen rendet, komoly határokat lépett át. És nem csak a rasszizmus miatt. Nem is az számít, hogy a négyből hárman az Egyesült Államokban születtek, a negyedik pedig tízévesen került Amerikába, menekültként. Inkább arról van szó, hogy az állampolgárság a modern demokráciák egyik legfontosabb vívmánya, és az az alapelve, hogy aki megszerezte, teljes jogú tagja a társadalomnak. Nem az számít, hol született, milyen színű, milyen vallású, hanem az, hogy állampolgár, így ugyanolyan jogokat élvez, mint akinek az ősei a Mayflowerrel mentek Amerikába, vagy puhított hús felett a nyeregben a Kárpát-medencébe.
Mivel az állampolgárság pragmatikus ügy, csak akkor lehet tiszteletben tartani, ha a bevándorlás kérdését is pragmatikus ügyként kezeljük. Ennek viszont vége, és Európa után az Egyesült Államokban is egyre nyíltabban kezd arról folyni a vita, hogyan álljanak hozzá a más bőrszínű és vallású amerikaiakhoz. Ez végső soron hasznos is lehet, mert a sok fedőkifejezés és kerülgetés alatt a vita eddig is erről szólt, csak mindig volt menekülőút a felelősség elől.”