„Hány munkatársa lesz a banknak?
Az első időszakban 50-60 kollégánk kezd el dolgozni Budapesten, az ideiglenes irodánk ennél nagyobb létszámot nem is bírna el. Miután megtaláltuk az állandó székházat már csak azok maradnak majd Moszkvában, akik nem uniós országokkal foglalkoznak, valamint az informatikai részleg és az adminisztráció, nagyjából 25 ember. Mindenki más jön, körülbelül 110 lesz a teljes létszám. Előre szeretném hangsúlyozni, hogy a székházról még nincs döntés, így nem tudom megmondani, hol lesz a központ. Az önök által megírt Lánchíd Palota csak egy a lehetséges opciók közül.
Hány munkatársuk lesz orosz?
Erre most azt tudom mondani, hogy az új munkatársakat a teljes európai munkaerőpiacról toborozzuk majd.
Mikorra dolgozhat a bank teljes kapacitással Budapesten?
Nem teljesen értem a kérdést, az informatika korában folyamatosan teljes kapacitáson tudunk működni Moszkvából is, a költözés ideje alatt is. A földrajzi elhelyezkedés ma már másodlagos.
De akkor miért kellett Budapestre költöztetni a bankot?
Azért, mert Budapest az egyik leggyorsabban fejlődő város az EU-ban, remek környezetet kínál egy fejlesztési és beruházási banknak, Budapest a régió szívében található, a bank új vezetésének pedig évek óta világos a stratégiája: egyre jobban közelíteni a tevékenységünket Európához, az Európai Unióhoz. Nagyon büszkék vagyunk, hogy az IIB az első nemzetközi fejlesztési bank, amely kötvényt bocsát ki Budapesten. Ezzel a bank, Budapest és a befektetők is nyernek majd.
Az Indexen jelent meg egy elemzés a bank belső döntéshozatali rendszeréről, eszerint a Kormányzótanács és az Igazgatótanács a döntéseit háromnegyedes többséggel hozza, de közben Oroszországnak 45 százalékos szavazati aránya van ezekben a testületekben, vagyis az orosz fél meg tud akadályozni bármilyen döntést.
Kettős többségre van szükség a döntéseknél, nem csak a részvényesi arány szükséges, hanem az is, hogy a kilenc tagállamból legalább öt támogasson egy döntést, ez szerintem biztosítja, hogy egyetlen ország se legyen képes ráerőltetni az akaratát a többiekre. A szervezeti és működési szabályzatunkat a Világbankkal együttműködve dolgoztuk ki, szerintem senki nem gondolhatja komolyan, hogy egy ilyen szervezet a nevét adná egy olyan döntéshozatali mechanizmushoz, amely kirekesztő egyes tagországokkal szemben.