Orbán Viktor Magyarországa mutatja az utat a Nyugatnak a túléléshez

2019. február 08. 09:54

Orbánnak azért van rossz híre, mert civilizációs kulcskérdésekről beszél, amelyekkel Európa szembenéz, olyan kérdésekről, amelyeket a gazdagabb országok utálnak hallani.

2019. február 08. 09:54
Scott McConnell
The American Conservative

„Kísértet járja be Európát – Kelet-Európa kísértete. Magyarország alig népesebb Virginiánál, és népessége minden évről évre egy kicsit kevesebb. Jelentős támogatásokat kap a gazdagabb EU-országoktól, jó borai vannak, de alig van olyan ipara, ami ne függne a német autóipartól. Hadseregének nincs kapacitása külföldi beavatkozásokhoz.

És mégis, Európában Magyarország mindig a címlapokon van. A francia közép-jobb hetilap, a Le Point arra figyelmeztet, hogy Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor »egy másik Európa körvonalait rajzolja fel«. Pár hónappal ezelőtt az Európai Parlament a „hetes cikkely” szerinti eljárás alá vetette Orbán kormányát, amely akár azzal is végződhet, hogy megvonják Magyarországtól a szavazási jogot az EP-ben. A Le Point baljóslatúan ír a lengyel-magyar tengelyről és Olaszország új populista kormányáról.

Nehéz volna Orbán kormányát pontosan elhelyezni egy politikai szabadságot mérő skálán. Hozott pár intézkedést Magyarország igazságszolgáltatása és az ellenzék ellen, ami növelte a kormányzó párt hatalmát. De az emberek még mindig sorsdöntő választásokon szavaznak. Az ellenzékieket nem börtönzik be az ölik meg. Franciaországgal ellentétben itt nincsenek brutális intézkedések a tüntetőkkel szemben, bár az is igaz, hogy a magyar kormány nem néz szembe állandó és néha erőszakos tüntetésekkel. Ha meglátogatja Budapestet, idővel találkozol azzal a vélekedéssel, hogy Orbán gyenge pontja a haveri kapitalizmus: kormányának nem sokkal ezelőtti erőfeszítései, hogy megnöveljék a túlmunka keretét, amit egy vállalat megkövetelhet, hangos és erős demonstrációkba torkollott. Mindent egybevetve azt mondanám, hogy Orbán nem példás demokrata, sem a nyitott gazdaságot példaértékűen megvalósító technokrata, de nem nevezhető diktátorjelöltnek sem.

Orbán rossz hírének semmi köze ahhoz, hogy rejtélyes módon megszegi annak a szabályait, amit a nyugat-európai vezetők jó kormányzásnak hívnának. Orbánnak azért van rossz híre, mert – egy politikushoz képest meglepően világos nyelven – civilizációs kulcskérdésekről beszél, amelyekkel Európa szembenéz, olyan kérdésekről, amelyeket a gazdagabb országok utálnak hallani. (…)

A szembesülés a kelet-európai ellenállással a progresszív dogmatikával szemben bátorító élmény. Először a hetvenes évek közepén találkoztam vele a Columbia Egyetemen. Egy sármos, kedvelt demokratikus szocialista professzor mindenféle Marx-szövegeket olvastatott diákjaival, s engesztelhetetlenül levonta a következtetést, hogy a „későkapitalizmus” hamarosan és elkerülhetetlenül összeomlik, ráadásul ennek örülnünk kell. Abban a szemeszterben azonban két lengyel diák is felvette az órát, egyikük egy nő, aki a börtönt megjárt disszidens volt. S legalább annyira ismerték az ő Marxukat, mint a professzor: okosak voltak, hangosak, és egyáltalán nem dőltek be a professzornak. Élvezetes hónapok voltak azok, és számomra igen emlékezetes, hogy a kelet-európaiak többé-kevésbé mentesek a nyugati öngyűlölettől.

Talán megint ott vagyunk, hogy a nyugatiak megint tanulhatnak a keletiektől azzal kapcsolatban, hogy mi igaz és lényegi a saját társadalmukban. Természetesen vannak párhuzamok a kommunista célok és a nyitott határok projektje között. Mindkettő forradalmi vágy, s mindkettő le akarja rombolni és átalakítani a nyugati civilizációt egy olyan modell mentén, amivel kapcsolatban nincs megbízható emberi tapasztalat. Ezen logika szerint a hatvanas-hetvenes évek egyfajta átmenetnek tekintendők, amikor a nyugati szocialisták a harmadik világ felé kacsintgattak – Kína, Kuba, Vietnam, Nicaragua -, miután a Szovjetunió már vállalhatatlan lett, és a saját proletariátusuk megszűnt megbízható forradalmi bázis lenni. Ma a progresszívek azt remélik, hogy a társadalmi igazságosság a demográfiai változások által generált politikai káoszból fog kinőni.

Kelet-Európa hangja nélkül a Nyugat aligha állt volna ellen az első progresszív csapásnak. Még egyszer: a Nyugatnak szüksége van a keleti hangokra, hogy megtalálja a túlélés ösvényét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 161 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agnieszka
2019. február 09. 09:40
A lényeg a kormányzati tevékenység közhaszna. yndi kis barátainak "demokratikus" kormányzása alatt sikerült egy jobb sorsra érdemes országot megfosztani a tulajdon nyűgeitől, az a különösen felháborító, h. azokat is, akik sohasem szavaztak rájuk. Ez A demokrácia? Nem sorolom a problémákat, amikkel nem tudtak mit kezdeni, sőt, súlyosbították azokat. Most a dolgozó, gyermeket nevelőknek JOBB. Az ország láthatóan , érezhetően gyarapszik. Kell még valamit kérdeznem, Ildikó? yndi agyszüleményihez képest a sötét éjszaka verőfényes nappal. Gyakorlati érzék nulla. Képtelen megérteni, tudomásul venni, h. kis barátainak kormányzása alatt TÚL jól sikerült az ország gazdasági lerohasztása. Egyetlen volt "szocialista" országban sem volt ilyen rabló privatizáció, ennyi pénz nem ment ki offshore számlákra, nem volt és maradt ennyi az államadósság. Az a vezető réteg él tovább a mai ellenzékben.
Mich
2019. február 08. 19:58
"Orbánnak azért van rossz híre, mert – egy politikushoz képest meglepően világos nyelven – civilizációs kulcskérdésekről beszél, amelyekkel Európa szembenéz, olyan kérdésekről, amelyeket a gazdagabb országok utálnak hallani." Igen, mi ezt már tudtuk.
puszika
2019. február 08. 16:24
Kedves McConnell! Van néhány súlyos tárgyi tévedése.Nagyon javasolnám sürgős korrekcióját/túlóratörvény,tiltakozások nagysága..../. De amúgy nagyjából egyetértünk!!
áfonya
2019. február 08. 15:37
Gyurcsány lángba borítaná Magyarországot, csak mert nem ő kormányoz... Ennek a szemkilövető, kardlapoztató, rendőrattak vezénylő, szemkilövető, hazudozó, uszító,lázítónak már régen börtönben lenne a helye. Néhányat még el kellene tiltani a közügyek gyakorásától és közhasznú munkára kötelezni őket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!