Budapest hagyományosan baloldali bázis volt az elmúlt 30 évben.
„Budapest hagyományosan baloldali bázis volt az elmúlt 30 évben, és a tavaly áprilisi választáson is 18-ból 12 választókerületben ellenzéki győzelem született. A sikerek egy része közvetlenül köthető volt a pártok közti visszalépésekhez, emellett a választók tudatos taktikai átszavazása is kellett egy-egy szorosabb körzetben a győzelemhez.
A megyei jogú városok esetéhez hasonlóan, érdemes megvizsgálni, hogy mi történt 2006 októberében Budapesten. A közel 20 éve egyeduralkodó MSZP-SZDSZ-es vezetés nyolc kerületben is elvesztette a polgármesteri versenyt és a kerületi közgyűlési többségét is, és a főpolgármesteri versenyben is alig 1,5%-kal (13 ezer szavazattal) tudott Demszky Gábor győzni Tarlós Istvánnal szemben. 2006-ban még listás rendszerben választották a közgyűlés tagjait (hasonlóan a megyei közgyűlésekhez), és ekkor fordult elő először, hogy a 66 tagú közgyűlésben nem volt egyértelmű többsége az MSZP-SZDSZ koalíciónak (33-33 mandátumot kapott a MSZP-SZDSZ és a FIDESZ-KDNP is).
2010-ben aztán a kétharmados úthenger a teljes fővárost maga alá gyűrte, csupán négy kerületben tudott győzni ellenzéki jelölt, majd ez a szám hatra változott 2014-ben. Tehát jelenleg 23-ból 17 kerületet vezet fideszes polgármester immár legalább 8 éve.”