Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
A bezárkózás, mások elidegenítése, az ellenségkép kreálása mind egyetlen célt szolgál: megtartani a hatalmat.
„A szeretet karácsonyi üzenetét csak akkor fogadja be a szívünk, ha szakítunk az önzés bármely formájával – hangoztatta Ferenc pápa szentesti üzenetében. Manapság különösen időszerű ez a gondolat, mert éppen a politikusok mérhetetlen önzése miatt került a világ mind politikai, mind gazdasági szempontból rendkívül veszélyes helyzetbe. Európa több országában válnak egyre erősebbé a populista erők. Németországban még próbálnak tenni valamit a jobboldali radikális Alternatíva térnyerése ellen, itthon azonban már teljesen elfogadottá vált az önzés kultúrája. A bezárkózás, mások elidegenítése, az ellenségkép kreálása mind egyetlen célt szolgál: megtartani a hatalmat.
Az önzés az Egyesült Államokat is egyre inkább térdre kényszeríti. Donald Trump elkényeztetett kisgyerek módjára irányítja az országot. James Mattis hadügyminiszter lemondása és ennek megindoklása - jelesül, hogy nem ért egyet a szíriai és afganisztáni csapatkivonással - után Trump arra a kijelentésre vetemedett, hogy a hadügyi tárca tulajdonképpen nem is annyira fontos. Az amerikai elnök most már a FED elnökét fenyegeti, amivel még jobban felgyorsította a tőzsdeindex zuhanását.
Az önzésnek számos megjósolható, illetve felmérhetetlen következménye is van. Azok, akik nem állnak be a sorba, s még bátorságuk is van ahhoz, hogy véleményüket a nyilvánosság előtt is képviseljék, a rendszer ellenségeivé válnak. Olaszországban a katolikus egyház képes az Evangélium szellemében működni. Több egyházi vezető is bírálta Matteo Salvini belügyminiszter gyűlöletkeltő politikáját, s rámutattak arra: különösen kártékony, és megmérgezi az emberek lelkét, ha valaki a vallást használja fel politikai célokra, mások kirekesztésére. A Famiglia Cristiana című katolikus hetilap hetente tiltakozik Salvini irányvonala ellen, ami bizonyos bátorságot is feltételez, hiszen Olaszországban a mostani politikai közeg nem a társadalmi megbékélést hirdetőknek kedvez. A kirekesztés politikai szempontból hatékony és kifizetődő ugyan, de pusztító társadalmi hatásai lehetnek. Fabiny Tamás evangélikus püspök a HVG-nek adott interjújában találóan fogalmazta meg: évtizedek kellenek ahhoz, hogy elmúljanak a kölcsönös gyűlölködés hatásai.”