sorai elemzésének örömét hagyjuk is meg pszichológusának/pszichiáterének/aurahegesztőjének.
Az egyszülős családok helyzete az utóbbi években javult – legalábbis ha hiszünk Nagy Annának, az Egyedülálló Szülők Klubja Alapítvány vezetőjének. Mint az a korábban velük készített riportunkból is kiderült, elindultak a kifejezetten egyszülősök gyerekeinek tervezett nyári táborok, valamint világszinten ritkaságszámba menő központjuk nyílt Budapesten. Ebben a diktatúrára éhes kormánynak is komoly szerepe van – és ez így volt jóval azelőtt is, hogy Antoni és társai háborogni kezdtek volna.
Vitathatatlan, az egyszülős családok helyzete általánosságban nem könnyű. Most sem könnyű, eddig sem volt az – sem itthon, sem másutt. Éppen azért, mert egyszülősek. Számukra, mind az egy szem szülő, mind a gyerekek számára nehezebbek lehetnek a mindennapok, a tervezés, az életben való előrejutás.
Egy egyszülős családban a gyerek igenis meg van fosztva a két szülő, az édesapa és édesanya jelenlététől, támaszától, mintáitól.
Az pedig, ha ezt a tényt elismerjük, erről gondolkodunk és nyíltan beszélünk róla, segítségére lehet ezeknek a családoknak.
Antoni cikkében nem áll meg a fenti rettegéseknél, így folytatja írását: „azt a mantrát már úgy-ahogy kezdtük megszokni, hogy szüljünk. Többen rá is szántuk magunkat, jó, akkor szülünk – vagy mert valóban ezt akarjuk, vagy mert elhittük, hogy egy nő csak akkor ér valamit, ha anya. Erre most kiderül, hogy ezzel még mindig nem pipáljuk ki honleányi kötelességeinket! Az egész semmit sem ér, ha nem tudunk, vagy nem akarunk egyúttal egy férjet is felmutatni. Abszurd vagy nem, ennél még Ratkó Anna is megengedőbb volt”.
E sorok ismét Antoni lelki segítője után kiáltanak, de jó néhány kérdést is felvetnek. Antoni tényleg azért „szánta rá magát, hogy jó, akkor szül”, mert elhitte, hogy egy „nő csak akkor ér valamit, ha anya”? Mondta ezt neki bárki, kötelezték őt erre, vagy onnan jutott erre az elhatározásra, hogy hallotta, értéket teremt azzal, ha gyereket vállal? Végezetül: miben hasonlítanak az ő egyéni vívódásai, vagy a lehetőség szerinti legteljesebb, legegészségesebb kétszülős családmodellt támogató családpolitika a Ratkó-korszakhoz? Vagy csak
túl csábító bedobni egy Rákosi-korszakbeli utalást?