Mi történik a magyar médiában? 2.

2018. október 15. 09:01

A válság legjobb ellenszere a tudatosság, az amatörizmusé a professzionalizmus.

2018. október 15. 09:01
Borbás Barna
Facebook

„Összegezve, a halálos egyenlet így néz ki: polgárosodásdeficit és rossz történelmi adottságok (alapból kevés elkötelezett olvasó) + globális szereplők (Facebook és hasonlók) áldatlan tevékenysége + fokozott politikai benyomulás + erősebb piactorzítás = folyamatos háborús helyzet és egzisztenciális bizonytalanság a magyar közéleti sajtóban.

A helyzetet a gondolkodni tudó és akaró olvasókon kívül azok szívják meg leginkább, akik kultúraközvetítésre kívánják használni az újságírók »middle man« szerepét. Mire gondolok? Új alapélmény a kollégák között, hogy a kulturális intézmények, kiadók stb. nem bírnak összeszedni tisztességes létszámú újságírót a rendezvényeikre, sajtólistájukra. Eltűnt a Heti Válasz, a Magyar Nemzet és a Népszabadság kultúra rovata (plusz a sokkal nagyobb olvasottságú, kultúranehéz hétvégi magazinok szerkesztősége is), ami sok ezer olvasó ember felé közvetített programokat, termékeket. És itt most nem az a lényeg, hogy szeretjük vagy utáljuk a Népszabadságot, hanem az, hogy hány embert ért el a kulturális tartalmaival.

Ha valakit leköt a törzsi szellemű politizálás, a kampányszlogenek újraemésztése és visszaböfögése, akkor számos, sőt egyre több médiatermék közül választhat. Akit nem, az egyre kisebb térbe szorul

Mit tehetünk azért, hogy ez megváltozzon? A válság legjobb ellenszere a tudatosság, az amatörizmusé a professzionalizmus. Az ezerszer leszólt közösségi finanszírozásnak és a mecenatúrának nagyobb szerepe lehet a közeljövőben, mint eddig bármikor. Ha a piac nem működik, az olvasónak muszáj lesz odaállni a lapja mellé, nemcsak a figyelmével, de valamennyi anyagi erővel is. Cserébe az újságírók megtehetik, hogy semmilyen más érdekkel nem foglalkoznak, csak a fizető olvasóik kiszolgálásával. A napszállta után új világ születik, ami egyáltalán nem biztos, hogy rosszabb lesz a régi(ek)nél – de más lesz.

Ma sokan, joggal érzik magukat hontalannak a magyar közéleti sajtóban. Lehet, hogy az a lap, amit igazán szívesen olvasnának, még nem létezik. Nem oligarchákra és politikacsinálókra kell várni, hogy létrehozzák.

Nemrég találtam az idézetet: »A sajtó nem öncél, hanem a jól informált, saját ügyeiről vitázni, azokról döntést hozni képes emberek eszköze.«

Egyetértek. A tét tehát nem kicsi.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MatulaBa
2018. október 15. 22:16
Nálunk nincsen független sajtó. Ahogy hiányoznak az olyan biztos egzisztenciális háttérrel rendelkező családok, akik pl. egy médiabirodalmat eltartanának. Az hogy az állami média politikai szócső, egyáltalán nem új, minden kormány és rendszer beleszólt, de amit a FIDESZ csinál az egy új mélypont, dilettáns, papírról felolvasó kis csórik nevezik magukat újságírónak, míg aki BÁRMILYEN kritikát megfogalmaz, eltüntetik, mert attól félnek a legjobban. Ettől nem lesz fenntartható a rendszer, mert egy idő után rájössz, hogy ha mindenki hülye, akkor valójában te vagy az. Vagy majd valaki pofánb*sz és akkor jössz rá...
wijuzoceno
2018. október 15. 21:43
Több mint 87 dollárért fizetek óránként otthonról, otthon 2 gyerekkel. Soha nem gondoltam volna, hogy képes lesz rá, de a legjobb barátom havonta meghaladja a 10k-ot, és meggyőzött, hogy próbáljak. A potenciál ezzel véget nem ér. Íme, amit csináltam......>>>> https://www.WebJob33.Com
Mich
2018. október 15. 13:36
A Helyzet: csak trollok vannak a libsibolsináci médiában, akik persze nem tudnak mást, mint trollkodni.
catalina9
2018. október 15. 11:59
Nemrég találtam az idézetet: »A sajtó nem öncél, hanem a jól informált, saját ügyeiről vitázni, azokról döntést hozni képes emberek eszköze.« Egyetértek. " Mivel? Ezzel? akkor olvasson Borbás elvtárs!!!! „..A nyílt vita ösztönzése helyett elfojtották a vitát, felsorakoztak Angela Merkel kancellár politikájának támogatói közé és kritika nélkül átvették a politikai elit lózungjait. Így elterjesztették az úgynevezett befogadási kultúra (Wilkommenskultur) fogalmának egy eufemisztikus - a dolog lényegét megszépítő -, és az olvasó meggyőzését szolgáló értelmezését, és sok újságíró az idegenellenesség gyanújával tekintett mindenkire, aki bírálta a kormány politikáját - idézett a Die Zeit a tanulmány megállapításaiból….Mindezzel a Willkommenskulturt félremagyarázva előállítottak egy varázsigét, amellyel erkölcsi alapon meg lehet követelni a polgároktól az önkéntesen teljesítendő jószolgálati munkát… állapították meg a kutatók, akik több mint 30 ezer cikket elemeztek…” Harmincezer cikkből ez jön ki, az amúgy sokszínű médiából. Ez már önmagában meglepő lehetne, de érdekes módon azt senki sem firtatja Ulfkotte kivételével, hogy ki az, aki ilyen hamisításra tudja rávenni a teljes médiát. ....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!