Én, aki vidékről jövök és a vidék erejét, értékeit mindig is többnek, teljesebbnek látom, mint amit Budapest évek, sőt, immár évtizedek óta nyújtani képes, mindig azt várom, mikor indul el a főváros is végre egy olyan úton, amely biztató jövőt kínálhat minden itt élő ember számára.
Az elmúlt nyolc év budapesti fejlesztéseit látva azonban lehet bízni abban, hogy az újabb kétharmados felhatalmazást szerzett Orbán-kormányzat forrást és személyzeti struktúrát biztosít az emberi és élhető világváros további fejlesztésére, hogy Fürjes Balázsék munkája nyomán mind Budapest egésze, mind az egyes kerületek több évtizedes fejlődési pályára állhatnak, amik az itt élők és ide érkezők jólétét szolgálják. Sőt, talán még a magamfajta elégedetlenkedőkkel is megszeretteti várost, és hihetem, hogy a családom úgy gyarapodik, a gyermekeim úgy nőnek fel, ahogyan azt igazából szeretném.
Sajnálatos, hogy mindezek előtt számos meggyőződésbeli hitvitának kell lezajlania, amelyek arra ugyan nem alkalmasak, hogy valóban meggyőzhessük egymást arról, hogy milyen fővárosa is legyen majd az országnak, de azt legalább megláthatjuk, kik azok, akik valóban a fejlődést kívánják segíteni, és kik azok, akiknek elég Kádár – sokszor örökre velünk maradónak tűnő – egykori szellemisége.
Néhány külső kerületben sajnos még mindig előugrik valaki egy sarok mögül, és mintha valami groteszk játékot játszana velünk,
folyton vissza akar rángatni minket a hetvenes-nyolcvanas évekbe.
Egy ilyen kerületben élek magam is, bár reménykedem, hogy már nem sokáig. Hogy tisztán beszéljünk: nem a kerületet hagyom el, hanem abban bízom, hogy a kerület hagyja el eddigi örökségét egyszer és mindenkorra végre.
2018 szeptemberének végén a parlamenti választásokat követő időszak egyik legfontosabb önkormányzati voksolására kerül majd sor, amikor a XV. kerület új polgármestert választ magának. Az eddigi polgármesternek, a kádári örökséget képviselő Hajdú Lászlónak egyéni parlamenti mandátuma elnyerése után le kellett mondania a kerületvezetői posztjáról. Ha csak azt a tényt vizsgáljuk, hogy Budapest északkeleti csücske képes volt a DK jelöltjét egyéni mandátummal a Parlamentbe juttatni, könnyen mondhatná bárki: semmi meglepő nincs abban, hogy a palotai panelek népe büszkén vállalja kisemberségét, alsó-középosztálybeliségét. Azt, hogy tízezrek még mindig szinte könnyes szemekkel élik meg, ha ingyen sört és virslit kínál nekik a gulyáskommunista nosztalgián kívül semmi mást adni nem képes helyi baloldali politika. „Ez egy ilyen kerület” - mondhatják sokan, és talán még legyintenek is. Egy darab Salgótarján az ország kellős közepén, ahol büszke harcra buzdítja a baloldal a harmadik kétharmad ellen is az itt élőket, és megpróbálja elhitetni velük, hogy csakis a kisemberségből eredő és a képzelt elnyomás elleni folyamatos küzdelem az egyetlen magasztos cél, és ha sikerül a legyőzni a kormányt, akkor az ellenállás utolsó büszke bástyájának védelmezői lehetnek.