Egy ausztrál ismerősöm (aki korábban több neves brit és ausztrál egyetem rektoraként is dolgozott) hívta fel rá figyelmem, hogy Magyarország nagyságánál és erejénél jelentősebb szerepet játszik jelenleg a világban. Ez azt jelenti, hogy a magyarság létszámánál és gazdasági erejénél láthatóbban jelenik meg a nemzetközi színtéren, a Magyarországról származó gondolatok az utóbbi időben a vártnál erőteljesebben hatnak a világban.
Ez a kiterjedt szellemi tér azonban – meglátásom szerint – nagyrészt nem a magyar értelmiségtől, hanem a magyar politikából ered. A magyar miniszterelnök több – nyugodtan mondhatjuk –, globális szinten sorsdöntő helyzetben ismert fel elsőként olyan jelenségeket, amelyek világszintű paradigmaváltáshoz vezettek. A felismerés a jelenségek megfogalmazásával és elméleti megalapozásával is összeforrt. Ez jelentősen növelte Magyarország presztízsét, intellektuális elismerést vívott ki, és érdekesebbé tett minden olyan gondolatot, még a kritikusok szemében is, amely közösségünkből érkezik.
A fenti folyamat alakítása azonban már nem egészében a politika feladata lenne, mondhatni, a szerepek erősen eltolódtak. A (jobboldali) értelmiség jelentős része az elmúlt években azzal volt elfoglalva, hogy patikamérlegen kimérje, mi az, ami elfogadható a fent leírt jobboldali politikából, és mi az, ami vállalhatatlan számára. Az élet, a folyamatosan alakuló világfolyamatok azonban a legfontosabb kérdésekben sorra igazat adtak a politikának.
Nem vette észre az értelmiség egy jelentős része, hogy stílusvitává degradálta azt a fontos feladatot, amely mindig is a szellem embereinek a kihívása volt: a világ nemzeti szempontból történő elemzése, értelmezése, a folyamatok széles körű leírása és új önálló gondolatok sokaságának bemutatása. Miközben a politika – az értelmiség egy részét hátrahagyva – ezt a feladatot legtöbbször érdekesen, nemzetközileg is értelmezhetően elvégezte, az értelmiség még mindig nem érzékelte – sem a jobb-, sem pedig a baloldalon –, hogy mekkora lehetőség előtt áll.
Van ugyanis egy egyedi, nemzetközileg is értelmezhető, a világ folyamatai által alátámasztott, nemzeti szuverenitáson nyugvó magyar gondolati alapvetés.