Egyre többen válnak húsz év házasság után

2018. július 04. 11:11

A válási csúcs úgy a nyolc-tíz év táján járt, manapság a 14 év együtt töltött idő után mutatható ki a kiugrás. Interjú.

2018. július 04. 11:11
Mihalec Gábor
Válasz

„A kapcsolatod cseréld, ne a társad – javasolja új, Házasság 2.0 című könyvének alcíme. Ez a felvetés ma szinte provokációnak minősül, nem?

A párterápiás rendelésemre sorban jöttek olyan negyvenes éveik közepén járó párok, akik 10-15-20 év házasság után fogalmazták meg maguknak: ez nem az, amire vágytam. Nyugodjak bele abba, hogy ez a házasság most már mindig ilyen középesen elviselhető lesz, vagy lehetne esetleg sokkal jobb – valaki mással? Azzal az eshetőséggel a legkevesebben számolnak, hogy ez a kapcsolat lehetne sokkal jobb – és erre utalok könyvem alcímében – ezzel a társsal úgy, hogy valamit változtatunk a kapcsolat működésén. Azokat a technikákat, módszereket adom közre, amelyek a terápiás folyamatokban sikeresnek bizonyultak. Az a jelenség, hogy a házasságok akkor mennek szét, amikor a gyerekek kirepülnek, mindig is létezett. Nem vagyok azonban biztos abban, hogy mindig kértek segítséget a párok, illetve a felek régebben jóval előbb elengedték egymás kezét: míg az elmúlt évtizedben a válási csúcs úgy a nyolc-tíz év táján járt, manapság a 14 év együtt töltött idő után mutatható ki a kiugrás.

Sőt, Makay Zsuzsanna demográfus arról számolt be a könyvbemutatón, hogy friss statisztikák szerint a 2016-ban kimondott válások harmada közel húszéves vagy még annál is hosszabb házasságnak vetett véget. Akik már leéltek húsz-egynéhány évet – közel negyedszázadot! – egymás mellett, miért nem gondolkoznak úgy, hogy ami még hátravan, már guggolva is kibírják?

Az életszínvonal növekedésével csökken az egymásra utaltság érzése. Bármilyen csúnyán hangzik is, azt gondolom: ma nagyon sok pár megengedheti magának a válást. Megengedheti, hogy ne kelljen csak az egzisztenciális nyomás miatt együtt maradni. Amikor a gyerekek kirepülnek, sokan elég fiatalnak érzik még magukat ahhoz, hogy megnyomják a »reset« gombot és megtalálják a boldogságot valaki más oldalán. Megfordult a rendelőmben olyan, hetvenes éveiben járó pár is, akik úgy gondolták: még joguk van boldognak lenni, még joguk van valaki más oldalán beteljesíteni az életről szőtt álmaikat. És bizony még ilyen idős korban is kacérkodnak a válás gondolatával.

Az olyan, örökbecsűnek tartott mondások, mint hogy »ez az élet rendje«, ma már nem érvényesek?

Ez a kifejezés azt sugallja, hogy a házasság önmagában is olyan érték, amiért érdemes küzdeni. Azok közül viszont, akik feladják, sokan úgy gondolkoznak, hogy a házasság akkor érték számukra, ha valami plusz hozadéka van. A könyvben taglalom, hogy mi a különbség a szerződés és a szövetség között. Manapság sokan kötnek házassági szerződést, amihez addig tartja magát az ember, amíg megéri neki. A szövetség viszont akkor is köt, amikor éppen nem éri meg megtartani. Ebben a tekintetben az emberiség két részre osztható: van, aki még mindig szövetségként tekint a házasságra, más viszont inkább szerződésként. Vagyis, addig tartják magukat hozzá, amíg megéri.”

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2018. július 05. 07:07
Sajnos vagy szerencsére FOGALMAM SINCS arról, hogy "kik nem őszinték" velem--pláne "garantáltan". De--őszntén szólva--oly' nagyon NEM IS ÉRDEKEL. És az sem ""zavar", hogy "felismer" engem, mert miért baj az nekem? Ismerjen FEL! Kedves egészségére!
annamanna
2018. július 05. 00:14
A hosszabb házasságok utáni válásról szól, egy régebbi példaként a Furcsa pár c. film is https://videa.hu/videok/film-animacio/furcsa-par-teljes-film-humor-vigjatek-2J7qbcS174QMWKlK
syphax
2018. július 04. 17:55
"A konzervatív nézetűeknek jelzem, hogy a válást az újszövetség sem tiltja, csak az újraházasodást (1Kor 7 fejezet). Nyugodtan el lehet válni, ha az illető úgy gondolja, hogy egyedül jobban boldogul; de maradjon egyedül, és ne keressen bárki mást. A cserebere tilos, az egyedüllét nem tilos." Mint "konzervativ nézetű" a FENTIEKET JÓMAGAM IS TUDOM, ennek ellenére köszönöm ezeket a gondolatokat. Az "Újszövetségre azért" azt mondani, hogy "nem olyan házasságcentrikus", enyhén szólva vitatható. Tulajdonképpen különbség teendő(!) KATOLICIZMUS éa egyfajta újszövetségi protestáns lazaság-vallási liberalizmus között. Noha az OLDÁS és KÖTÉS hatalmát a katolicizmus az EGYHÁZ kezébe tesz le. És a legtöbb elvált de mélyen hívő fő nehézsége abban áll, hogy a eucharisztiában NEM RÉSZESEDHET akárcsak akkor sem, ha válása után polgári házaSSÁGOT köt. Miért? Mert az ÚR SZENT TESTÉT--MINT szentséget--csak az veheti magához, aki a MEGSZENTELŐ KEGYELEM ÁLLAPOTÁBAN VAN! Viszont aki parázna kapcsolatban él intézményesen, az nem kaphat a bűnbánat szentségében feloldozást sem, sőt, mi több, nem is gyónhat. Az persze igaz, hogy elváltan--de nem újraházasodottan, POLGÁRILG--paráználkodhatik, sőt kuplerájba is járhat...Majd meggyónja a bűnét, ert ő megteheti. Mint ahogyan az a nő is, aki--úgymond--"szeretőt tart", de meggyónja-megbánja bűnét, a megszentelő kegyelem állapotába kerül és áldozhat. Nem katolikusoknak FURA ez, de így van! A lényeg: NE LEGYEN AZ EMBERBEN--nőben-férfiben,mindegy--szándék az intézményes romlottságra-paráznaságra.
annamanna
2018. július 04. 17:10
A konzervatív nézetűeknek jelzem, hogy a válást az újszövetség sem tiltja, csak az újraházasodást (1Kor 7 fejezet). Nyugodtan el lehet válni, ha az illető úgy gondolja, hogy egyedül jobban boldogul; de maradjon egyedül, és ne keressen bárki mást. A cserebere tilos, az egyedüllét nem tilos. Az újszövetség egyáltalán nem olyan házasságcentrikus, mint ahogyan azt sokan feltüntetik - elég csak az egyházra egy pillantást vetni. Az élet mindenképp rengeteg nehézséggel jár, akár egyedül él valaki, akár házas. Csak az a lényeg, hogy az ember vegye komolyan azt a helyzetet, amiben van, oldja meg azokat a problémákat, amik a helyzetéből adódnak, és az életet ne tekintse olyan csiki-csuki malomnak, ahol összevissza lehet lépegetni, és minden lépésből ki lehet venni a hasznot, miközben keveset vagy semmit sem kell befektetni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!