Két várva-várt beszéd is elhangzott – a megannyi más érdekfeszítő és provokatív felszólalás mellett – a héten Budapesten. Az amerikai új jobboldalt figyelemmel kísérő értelmiségiként és publicistaként engem elsősorban Steven Bannon és Milo Yiannopoulos beszédei érdekeltek, azon belül is főleg az, hogy milyen eltéréseket mutattak nézeteikben a magyar jobboldal tételeivel szemben.
Az alábbiakban nem eddigi munkásságukat akarom elemezni, hanem azokat a pontokat, ahol vagy nagyon ráéreztek a szűkebb és tágabb értelemben vett közönségnek valószínűleg tetsző dolgokra, vagy nagyon mellélőttek a magyar jobboldallal kapcsolatban. (Mindez persze nem feltételezi, hogy meg akartak volna felelni a fősodratú hazai konzervativizmusnak).
Mindenesetre, ha a hazai jobboldallal rezonáló üzeneteket keresünk, akkor
sokkal inkább igazodott a magyar hallgatósághoz Milo, mint Bannon.
Bannon láthatóan zavarban volt, ha Magyarországról vagy a magyar helyzetről kellett beszélnie, nem volt tisztában alapvető kelet-európai fogalmakkal, pedig előadásának címe (mely azzal foglalkozott, hogy mit jelent Trump „Amerika az első”-politikája Közép-Európa számára) magas labdát adott fel. Megnyugtathatta volna hallgatóságát, hogy egy olyan kicsi ország, mint Magyarország számára egyebet is jelenthet ez a jelszó, mint hogy „meg lesztek b*szva”.
Ilyesmire sajnos nem került sor. Ugyan Bannon többször is méltatta Orbánt, és arra tett utalást, hogy a korábbi fideszes kampányokat figyelték Trump kampányán dolgozva, a méltatásokat elnyomta a megannyi kiszólás, amely mutatta: Bannon lényegében egy amerikai közönség számára készült előadást adott elő Magyarországon. Remek példája volt ennek a téma, melyre Bannon egész előadása épült: a külpolitika.
Bannon hosszasan bizonygatta közönségének, hogy Trump nem izolacionista, azaz bezárkózó politikát folytat, hanem igenis intervencionista, azaz beavatkozik, ha Amerika érdekei úgy kívánják. Hogy Amerika az önérdekeit képviseli, természetesen teljességgel legitim, de
fontos lett volna megmagyarázni, hogy Bannon világában miért jobb, ha Amerika a világ csendőre, nem pedig mondjuk Kína.
A magyar emberek ugyanis összességében utálják az amerikai hadsereg világszerte történő beavatkozásait. Friss statisztikám nincs, de Amerika iraki beavatkozását a magyar társadalom masszívan ellenezte. Egy 2003-as cikk szerint Juhász Ferenc akkori honvédelmi miniszter úgy vélte, hogy a magyar lakosság kilenc tizede háborúellenes,1 egy másik cikk szerint pedig még az ENSZ-felhatalmazással történő beavatkozást is elutasította a társadalom 82%-a.2 Hasonlóan elutasította a magyar közvélemény fele a líbiai 2011-es NATO-beavatkozást, mely számmal a legalacsonyabb támogatást hazánkban élvezhette az akció.3 Trump szíriai beavatkozásáról ugyan nem találtam hazai felmérést, de még Milo is kiírta Facebook-oldalára, hogy „minden gyerek életében eljön az a nap, amikor keservesen csalódik az apucijában”.4