Mi folyik Rómában?

2018. május 27. 13:54

Meddig lehet akadályozni egy demokratikus választáson többséget szerzett kormánykoalíció megalakulását?

2018. május 27. 13:54
Rajcsányi Gellért
Mandiner

Teljesen függetlenül attól, ki mit gondol az eddigi és az új, tervezett olasz vezetésről, mindenki láthatja most: a megszokott itáliai politikai cirkusznál mélyebb és súlyosabb probléma alakult most ki.

Tele van a mainstream nemzetközi sajtó azzal, hogy az új, feltörekvő, populistának nevezett politikai mozgalmak szerte a nyugati világban a demokrácia aláásói, szemben a régi, liberális demokrata rend őrzőivel.

Nos, akkor minek nevezzük azt, amikor a kiöregedő olasz politikusi kaszthoz tartozó államfő most már egyértelműen politikai okokból akadályozza a demokratikus választáson kellő felhatalmazást nyert pártokat a kormányalakításban, a miniszterelnök és egyes miniszterek kinevezését?

Nem éppen ez a teljes semmibevétele a demokráciának, a közakarat érvényesülésének?

Képzeljük el ugyanezt, ha egy „populista” elnök akadályozná a választáson győztes „liberális demokrata” pártok kormányalakítását azzal, hogy neki nem tetszik a miniszterelnök vagy miniszter személye. Akkor mi lenne a visszhang, mik lennének a reakciók?

Minapi római utcaembere-riportunkban az új koalícióval kritikus és azt támogató hétköznapi emberekkel is beszélgettünk. Egyfajta óvatos optimizmus, de legalább is a változás óhaja viszont sokakban benne van. Ezért is született ez a végeredmény az olasz választáson.

Egyértelmű: Olaszországra – és így az egész EU-ra és ránk is – az új kormány megalakulása után is bizonytalan idők várnak, hiszen a két meglehetősen eltérő nézeteket valló párt valóban unortodox lépések egész sorára készül, Olaszország pedig sokkal nagyobb játékos akár Görögországnál, akár mondjuk Magyarországnál a nemzetközi politikai és gazdasági színtéren. De nem lehet megakadályozni a dolgok demokratikus menetét: ezen az úton, ha fontos az olasz elitnek és a tömegeknek a demokrácia, végig kell menniük.

A nemzetközi közösségnek és az olasz választóktól kapott felhatalmazás alapján kormányzó új olasz kormánynak, ha szükséges, új alapokra kell helyezniük az együttműködést. Három évtizednyi olasz gazdasági, társadalmi, politikai helybenjárás vár egy új fejezet megnyitására, új utak bejárására..

Mattarella elnök pedig megnézheti az előrejelzéseket: további akadékoskodása esetén csak a két most egzecíroztatott párt, különösen a Liga további erősödését hozná egy új választás. 

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vakfolt
2018. május 28. 14:48
"ha fontos az olasz elitnek és a tömegeknek a demokrácia" Végül kaptunk erre választ. Kurvára nem fontos.
gatyakorc
2018. május 28. 10:15
"a kiöregedő olasz politikusi kaszthoz tartozó államfő" Gellért, az olasz államfő nemigen lehet fiatal vagy akárcsak középkorú politikus sem, mert az olasz alkotmány előírja, hogy ötven év feletti személy töltheti csak be a posztot. (Ha úgy jobban tetszik, egy olasz Emmanuel Macron-típusú figura nem is lehetne államfő.) "Nem éppen ez a teljes semmibevétele a demokráciának, a közakarat érvényesülésének? Képzeljük el ugyanezt, ha egy „populista” elnök akadályozná a választáson győztes „liberális demokrata” pártok kormányalakítását azzal, hogy neki nem tetszik a miniszterelnök vagy miniszter személye. Akkor mi lenne a visszhang, mik lennének a reakciók?" Eléggé érdektelen az aktus demokratikusságának megítélése szempontjából. Az olasz államelnöknek azért vannak ilyen jogosítványai, hogy adott esetben élhessen velük.
feketeöves nirvana
2018. május 28. 07:26
Mint ahogy az eredmény is mutatja: az új vàlasztàsokig. :(
luzitanxaver
2018. május 28. 00:52
Csak a szokásos.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!