Összetrágyázták az állatvédők egy Picasso-kép vitrinjét Olaszországban
Az akció nyomán előállították az Animal Rebellion nevű csoport öt aktivistáját.
„Nem örülök, csak reménykedem.” Óvatosan optimista és kiábrándultan pesszimista rómaiakkal beszélgettünk aznap, amikor Giuseppe Contét, az Öt Csillag Mozgalom és a Liga koalíciós jelöltjét megbízták a kormányalakítással Olaszországban. Utcaembere-riportunk Rómából.
Gacsályi Sára (Róma) riportja
A márciusi olasz választásokat követően a héten az euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalom és a jobboldali Liga koalícióra lépett, közös kormányuk élére pedig az 54 éves jogászt, Giuseppe Contét jelölték, Contét pedig némi vonakodás után felkérte az államfő a kormányalakításra szerdán.
A választások kapcsán korábban is kíváncsiak voltunk a római emberek véleményére, így a mostanihoz hasonló riportot közöltünk már a márciusi voksolást megelőzően is.
Ezúttal azt próbáltuk kideríteni, hogyan vélekednek a főváros lakói a friss koalícióról, milyennek látják Giuseppe Contét és egyáltalán, mire számítanak Olaszország jövőjével kapcsolatban.
A kormányalakítási felkérés napján elsőként egy huszonéves pincérnővel kezdek beszélgetni. A hölgy első perctől nagyon negatívan nyilatkozik: reméli, hogy Mattarella megvétózza az Öt Csillag és a Liga együttműködését.
– állítja. Hozzáteszi: sosem szerette a populista dolgokat, de így, hogy az eszme a M5S és a Liga összefogásában nyilvánulna meg, csak még rosszabbnak tűnik.
Hasonlóan negatívan vélekedik egy másik, éppen egyetemi éveit töltő lány is. Mint elmondja, nem szereti az Öt Csillag Mozgalmat, nem kedveli a Ligát és Giuseppe Conte is abszolút unszimpatikus számára. Mikor a pártokkal szembeni ellenszenvének okáról kérdezem, főképpen az EU-ellenes törekvéseket és a valutaváltoztatás tervezetét emlegeti a lány. „Nagyon nem lenne ez jó nekünk” – összegzi végül érzéseit a koalícióval kapcsolatban.
A hölgyek után egy középkorú férfival kezdek beszélgetni: szerinte jó, hogy végre új karakterek jelentek meg a politikában. Elmondja:
„Mostanra sokan felfogták a választók közül, mindegy, hogy a jobb-vagy baloldalra szavaznak, a régiek úgyis fű alatt egyezkednek majd” – fejti ki véleményét a férfi, aki – mint elárulja – a választáson az Öt Csillagot támogatta.
Amikor rákérdezek, mondhatjuk-e, hogy örül a koalíciónak, ő is heves tiltakozásba kezd. „Nem örülök neki, csak reménykedem, hogy ők tényleg változtatni fognak a dolgokon” – mondja. Mint megtudom, örülni maximum annak tudna, ha lenne egy „normálisan, demokratikus keretek között megválasztott erős kormány, akiknek hatalma is lenne megcsinálni azt, amit ígér”. Hozzáteszi: „Ilyenünk az elmúlt huszonöt évben nem volt”.
Matteo Salvini (Liga) és Luigi di Maio (Öt Csillag Mozgalom), a két pártvezető
A reménykedő fiatalember után egy másik, politikában igen jártasnak tűnő huszonéves férfival kezdek beszélgetni. Úgy tűnik egyébként, az olasz fiatalok – bármennyire is azt mondják, hogy elegük van a politikából – tájékozottabbak az országban történő eseményekről, mint a hasonló korú budapesti átlag. Mint megtudom, ő az M5S szimpatizánsa, értékeli és támogatja a párt legtöbb javaslatát. Emellett viszont kifejezetten utálja a Ligát, véleménye szerint a jobboldali csoportosulás „számtalan botrányban megmutatta már, milyen is valójában – például xenofób és rasszista”. Matteo Salvinire csupán mint a párt elveinek élő megtestesülésére hivatkozik a fiú.
A folytatásban elmondja: az, hogy ez a koalíció egyáltalán létrejöhet, már egy rossz választási rendszer hibája, de
Ilyen lehet az – a fiatalember szerint –, hogy mind az M5S, mind a Liga szeretne eltávolodni a korábbi PD és Forza Italia által képviselt működésmódtól.
„Ha csak a felét megcsinálják annak, amit ígértek, már jól jár Olaszország” – állítja. Hozzáteszi: bár mindkét koalícióra lépő párt euroszkeptikus alapokkal rendelkezik, nem hiszi, hogy drasztikus változásokra számíthatunk az unió és Itália kapcsán. „Újra kell tárgyalni néhány fontos kérdést, például a migrációt vagy a mezőgazdaságot érintő területeken, de szerintem kompromisszumokat tudnak majd kötni. Nem lesz itt olyasmi, mint a Brexit” – osztja meg a fiatal. A folytatásban elmondja: számára szimpatikus Giuseppe Conte, véleménye szerint jó vezető válhat belőle, ugyanis „okos és kiegyensúlyozott embernek tűnik”.
Később egy idősebb úrral kezdek beszélgetni. Ő ugyan a Ligára szavazott március elején, de a koalícióval kapcsolatban hasonló dolgokat említ, mint az előzőleg leírt fiú. Örül, hogy az általa támogatott párt legalább valamilyen módon hatalomra kerülhet, ha egyedül nem is sikerült neki. A Ligát főképpen migrációs politikája miatt támogatta és azért, mert rajtuk az látszik,
A folytatásban hozzáteszi: kifejezetten örül, hogy a PD-nek, az olasz baloldali pártnak semmilyen részesedés nem jutott ebben az együttműködésben.
Egy nagyjából hatvan körüli asszonyt szólítok meg: ő szintén a jobboldalt támogatja: véleménye szerint az ő vezetésükkel van a legtöbb esély „rendbe tenni az országot”. Amikor arról kérdezem, vajon a létrejövő koalíció milyen hatással lehet az EU és Olaszország kapcsolatára, érdemi válasz nélkül maradok. „Az ilyeneket nem lehet előre tudni” – feleli az asszony.
Ezután egy iskola könyékén járva egy gyerekéért érkező anyukát kérdezek a koalíció kapcsán. A középkorú nő elmondja: ő nem ment el szavazni, mert elege van az egész helyzetből. Most sem igazán követi figyelemmel az eseményeket; tudja ki kicsoda, de azt
A kiábrándult hölgyet – és számos más, választ nem adó ember megkérdezését követően – egy baloldali támogatóval is találkozom. Mint arra számítani lehet, ő nem örül még a koalíció tervezetének sem. Véleménye szerint számos veszélyt rejt, ha ilyen szélsőséges erők akarják kormányozni az országot, és csak remélni tudja, hogy ezt az államfő nem engedi meg.
A kocka most el van vetve, elkezdődik a koalíciós kormányzás. A két párt vezetője korábban így beszélt egymásról: „A valódi veszély Európára nézve a Liga” – mondta az M5S Salvini pártjáról a kampány során. „Az Öt Csillag Mozgalom Olaszország bukása lenne” – hangzott a Liga kritikája néhány évvel ezelőtt.
Az, hogy most őszintén mit gondolnak egymásról, talán sosem tudjuk meg – cserébe hamarosan kiderül, hogy vezethetik-e együtt az országot. Ahogy az olaszok mondják: „ez Olaszország, itt bármi megtörténhet”.