Egy cél nélküli választás következményei

2018. január 16. 09:01

A voksolók több mint ötöde eleve nem akart hozzájárulni a kormányváltáshoz.

2018. január 16. 09:01
George Paul Hefty
Heti Válasz

„Ilyen jó helyzetben az egyesült Német Szövetségi Köztársaság sosem volt: még új kormány sem kell neki. A népesség száma nő, az újszülöttek száma megugrott, a világ minden részéről jönnek a Németországban élni kívánók; annyi embernek van fizetett munkája, mint soha. Minden rendjén volna az európai paradicsomban, ha a tavaly szeptember 24-i választás nem kavarta volna fel a kábult önmegelégedést.

De a demokrácia megköveteli, hogy időnként legyen új választás, akár szükség van rá, akár nincs. Ám attól, hogy Németország példás demokrácia, még nem volt szükség új parlamentre, pláne új kormányra, és ez már a választási kampányban megmutatkozott. Senkinek sem volt komoly elképzelése arról, mely pártok kormányozzanak a hatalmon lévő keresztény unión és a szociáldemokrata párton kívül. Mindenki tudta, hogy a szélsőséges Balpárttal más párt nem fog kormányszövetséget kötni. Mégis a szavazók 9,2 százaléka őt bízta meg érdekei képviseletével. Azzal is tisztában voltak, hogy a szélsőjobboldali AfD-vel nem csak senki nem akar, de nem is fog szövetségre lépni; ennek ellenére megnyerte a szavazók 12,6 százalékát – miközben nem is álmodozhattak arról, hogy ők teszik ki a választók többségét. Tehát a voksolók több mint ötöde eleve nem akart hozzájárulni a kormányváltáshoz.

Bár a többi választó – tehát a szavazók majd négyötöde – remélhette, hogy az általa támogatott párt a koalíció része lehet, e szándék mögött sem feltételezhető az a cél, hogy a jövő kormánya teljesen új alakban álljon fel. A zöld választók is, akik végül 8,9 százalékot tesznek ki, és a szabad demokrata FDP választói a maguk 10,7 százalékával, afelé kacsintgattak, hogy nekik mindegy, milyen színű kancellára sleppjét adják, csak a kormányzásban részt vehessenek. A maradék három, illetve két párt, a CDU/CSU (33,0 százalék) és az SPD (20,5 százalék) választói pedig a Martin Schulz iránti tavaszi fellángolás hanyatlása után tudták, hogy nagyobb valószínűséggel lesz kereszténypárti kormányfő, mint szociáldemokrata.

Ebből az tűnik ki, hogy nem volt nagy igény egy teljesen új és más kormányra, még másik kormányfőre sem. Mindig egyértelmű volt, hogy ha a CDU/CSU adhatja a kancellárt, a jelölt Angela Merkel. A választóknak egész más összetételű parlamentet kellett volna létrehozni ahhoz, hogy Merkelt »a nép akarata« megbuktassa. Ezt minden német, még a csekély választási gyakorlattal rendelkező polgár is kiszámíthatta. Ezek a tények határozzák meg az előttünk álló hónapokban a kormányalakítás lehetőségeit, miután az első nekifutás a szabad demokraták miatt sikertelen maradt.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szemlelo
2018. január 16. 14:53
Már elnézést, de ennyi szamárságot már régen olvastam, mint most Hefty úrtól. "...miközben nem is álmodozhattak arról, hogy ők teszik ki a választók többségét." Ezen az alapon bármilyen választáson kár másra szavazni, mint a két vezető pártra. "Ebből az tűnik ki, hogy nem volt nagy igény egy teljesen új és más kormányra, még másik kormányfőre sem." Ezt a nagy okosságot miből szűrte le? stb.
istvánkeve
2018. január 16. 11:56
Georg Paul Hefty képe a N.o.-i kormányalakítási kísérletek elözményeiröl pontosan leírja azt, ami a politikus-getto tagjai észlelnek: "kábult önmegelégedés" Miután ez a (jórészt berlini) getto magasan a mindennapok polgári valósága felett (lakáshiány, komoly közbiztonsági problémák, életminimum alatti nyugdíjak, stb, stb.) elszigetelten lebeg, érthetöen nem észleli sem a földrengést, sem a szelek egyre gyorsuló változását.
puszika
2018. január 16. 11:53
Kedves Paul! Miért nézi az olvasót madárnak? Pár hónappal a választások UTÁN elemezni a létre jött állapotokat egy csecsemőnek sem nehéz,hát még egy firkásznak. Ez nem kunszt hanem GYÁVASÁG!! Miért nem tette ugyanezt a német választások előtt??
Kanóc
2018. január 16. 11:21
Cinikus barom. Mert volt ugye a tyúkszar, aztán mellétettetek egy hatalmas lószart. Naná, hogy inkább a tyúkszar. Ennyi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!