Brutális pénzdíj, új versenyszám, innováció a köbön – visszatérnek a világsztárok Magyarországra
Világszenzáció készülődik a magyar fővárosban.
Ez hazánk uniós elnöksége óta a legnagyobb külpolitikai esemény volt.
„Mindeközben Peking is megújult érdeklődéssel fordult a 2010-es évek elején a kelet-közép-európai régió felé, hiszen úgy látták, hogy a világgazdasági válság hatására csökkenő pénzügyi és befektetési aktivitás lehetőséget teremtett a jelentős pénzfelesleggel és építőipari kapacitással bíró kínai gazdaságnak. Ezért is került sor az első Kína–Kelet-Közép-Európa üzleti fórumra Ven Csia-pao akkori kínai miniszterelnök részvételével 2011-ben, hol másutt, mint Budapesten. A rendezvény olyan jól sikerült, hogy egy évvel később Varsóban már hivatalosan is létrehozták a 16+1 együttműködést, ahol az összes érintett ország vezetése képviseltette magát, majd az egymást követő években következett a bukaresti, belgrádi, szucsoui, rigai és végül idén a budapesti csúcs.
A média és a politikusok persze leginkább a csúcstalálkozókat emelik ki, valójában azonban a két fél közötti együttműködés számtalan területre kiterjed: létrehozták a fiatal politikusok találkozóját, a turisztikai, pénzügyi, agráripari, tudományos és oktatási kooperációt vagy éppen a helyi önkormányzatok fórumát. Az elmúlt öt évben több mint kétszáz rendezvényre került sor Kínában vagy a kelet-közép-európai országok valamelyikében a programnak köszönhetően.
A gazdaság terén is látszanak az eredmények: dinamikusan nő a két fél közötti kereskedelem, egyre több kínai turista érkezik térségünkbe, ingatlanokat vásárolnak, a cserediákok pedig évtizedekre biztosítják, hogy régiónkról később se feledkezzenek meg Kínában. A várakozásoktól ugyan elmaradó mértékben, de a kínai befektetések összege is nő a régió egészében, különösen a Nyugat-Balkán egyelőre unión kívüli térségében, ahol a kínai szempontból kedvezőbb, kevésbé szabályozott üzleti környezetben könnyebben megtalálták számításaikat a keleti óriás építőipari vállalatai.
Mindezek fényében érkezett Budapestre a múlt héten tizenhat ország delegációja, mellettük közel ezer kínai és kelet-közép-európai üzletember. Ez hazánk uniós elnöksége óta a legnagyobb külpolitikai esemény volt, és a kétnapos közlekedési kényelmetlenségért cserébe a magyar fővárosra irányította a nemzetközi figyelem egy részét. A magyarral kiegészülve tizenhét miniszterelnöki konvoj miatt elkerülhetetlenek voltak a jelentős útlezárások, valószínűleg nagyon pontos, percekre lebontott menetrendre lett volna szükség a főbb útvonalak állandó helyett időleges lezárásához.”