Fókusz: Magyar elnökség 2024
Orbán Viktor a XXI. Század Intézet és a Mathias Corvinus Collegium Sikeres magyar elnökség 2024 – Esély az Európai Uniónak című budapesti konferenciáján január 20-án.
Köztudott, hogy az ENSZ a világ egyik legkorruptabb szervezete.
„December 21-én az ENSZ 193 tagú közgyűlése rendkívüli ülést tartott az arab és muszlim országok kérésére. Az ülés célja az volt, hogy elítélje Donald Trumpot azon bejelentését, miszerint elismeri Jeruzsálemet, mint Izrael fővárosát.
Nem meglepő, hogy a rendkívüli ülés elfogadott egy 128 ország által megszavazott, nem kötelező határozatot, amely szerint Trump bejelentése „semmis és érvénytelen, és vissza kellene vonni”. Ez a határozat azonban pusztán a legutolsó azok sorában, amelyek az ENSZ azon morális tekintélyének hiányáról tanúskodnak, amivel megoldhatná a világ legnehezebb ügyeit.
Az ENSZ a korrupció melegágya
Köztudott, hogy az ENSZ a világ egyik legkorruptabb szervezete. Az ENSZ sosem tett közzé egyetlenegy, részletekbe bocsátkozó jelentést sem arról, hogy miként költi el a tagállamok által neki adott pénzt. Könyvelését és költségvetését ritkán vizsgálja külső könyvvizsgáló.
Az utolsó idő, amikor bármilyen független vizsgálatot végeztek az ENSZ pénzügyeiről, 2005 volt, a vizsgálatot Paul Volcker, az amerikai Federal Reserve volt vezetője készítette. A bizottság az ENSZ akkori legnagyobb humanitárius segélyprogramját vizsgálta, az 1995-ben létrehozott olajat kenyérért programot, ami Iraknak engedélyezte, hogy élelmiszerért, gyógyszerért és más alapszükségletek kielégítésére adjon el olajat. A program 2005-ös átvilágítása masszív korrupcióra derített fényt, amelynek részese volt Benon Sevan, az ENSZ olajat kenyérért programjának volt iraki feje és Alexander Jakovlev, az ENSZ beszerzési osztályának egyik hivatalnoka is, illetve a főtitkár, Kofi Annan fia, Kojo is.
Miután kiderült, hogy az ENSZ humanitárius segélyprogramja botrányos volt, a szervezet reformért kiáltott. 2006-ban felállítottak egy speciális, korrupcióellenes munkacsoportot, ami 2008-ban oszlott fel. Azóta azonban kevés változott, és a korrupció az ENSZ-en belül mindennapos jelenség mostanáig.”