Mezei Balázs filozófus, egyetemi tanár, az MTA doktorának írása
Heller Ágnes filozófus a minap a Mandinernek kijelentette, hogy össze kell fogni a Jobbikkal, ahogyan Churchill is összefogott Sztálinnal Hitler ellen.
A hasonlat azonban téves. Azt kellett volna mondani: Ahogyan Churchill is összefogott Hitlerrel. Ez utóbbi viszont nem történt meg, miután az európai vezetők számára egyértelművé vált Hitlernek a zsidósággal kapcsolatos tevékenysége. Aki ezt követően is bármilyen összefogás mellett érvelt volna, különösen a zsidóság oldaláról, azt nyugodtan minősíthettük volna lunatikusnak. Hasonlóan vaknak kell lenni ahhoz, hogy a nemzetközi sajtóban zsidóellenesként kezelt Jobbikot ma bármilyen ürüggyel támogassák általában baloldalról, konkrétan a zsidóság részéről.
Aki ilyesmit állít, semmibe veszi a zsidóság érdekeit, de a demokrácia erkölcsi jellegét is.
Márpedig az erkölcsi tartalom nélküli demokrácia: a csőcselék uralma.
De mi a helyzet, ha valaki azt állítja: a jelenlegi magyar politika „maffiaállam”, ezért bármi megengedhető vele szemben, akár még a nyíltan zsidóellenes erőkkel való összefogás is?
A válasz nem nehéz: az érvelés premisszája téves. A mai Magyarországon bármely politikai formáció megnyerheti a demokratikus választásokat, ha és amennyiben rendelkezik a szükséges tömegtámogatással. Igazolja ezt egyebek mellett a jelenlegi ellenzéki pártok széles körű összefogási törekvése – elismerik tehát, hogy lehetséges nemcsak elindulni a választásokon, hanem akár nyerni is. Ennek támogatásához ott vannak az ellenzéki orgánumok, szép számban, és ott vannak a vezető ellenzéki politikusok.
Ha ez utóbbiakra az ellenzéki orgánumok teljes támogatása ellenére sem hallgat a többség, nem a rendszerben van a hiba. Ilyenkor a helyes viselkedés az ellenzéki helyzet elfogadása és az abból való politizálás – ahogyan a Fidesz tette 1994-98, illetve 2002-2010 között. A demokratikus tisztesség dolga, hogy az ellenzéki létet elfogadja az az erő, amely nem képes kormányváltó többséget maga mögé állítani.
Ellenzékből vagy akár az ismeretlenségből előlépve is lehet nyerni: Emmanuel Macron legutóbb megmutatta, hogyan lehet a semmiből indulva meghódítani a többséget. Idehaza sincs másra szükség, mint egy magyar Macronra, s máris megnyílhat a kormányváltás lehetősége. Ám ha ez az alak egy nyíltan zsidóellenes politikai tömörülést vezet, minden demokratikus erőnek kutyakötelessége ezzel szemben fellépnie.
A demokrácia erkölcsi alapjai roppannának meg, ha a hatalom birtoklása érdekében mégis összefogás jönne létre tűz és víz között.