„Európa haldoklik. Vagy jobban mondva egy öngyilkosságot követ el a szemünk előtt. Az öngyilkosság nem csak az európai politikusok sikertelen politikájának hibája. Mindannyian bűntársaik vagyunk.
A menekültek, akiket Belgrádnál elfelejtenek, akiket Calais-ből és Idomeniből elküldenek. Millónyi ember, akik a háború elől menekülnek, és végül elérik Európát. Egy falat fogunk húzni Franciaországtól Magyarországig, a határok, amiket Schengen eltörölt, újra megerősödnek. Terrortámadások Londontól Isztambulig, Párizstól Berlinig, Nizzától Münchenig. Aki ebben az évben Európa nagyvárosaiban járt, az rendőröket és katonákat láthatott járőrözni a repülőtereken, a bevásárlóközpontokban és a vasútállomásokon. Európa belecsúszott egy állandó »rendkívüli állapotba«, ahogy azt Carl Schmitt definiálta, állítólag, hogy azokat az úgynevezett „európai értékeket” védje, amiket eközben éppen figyelmen kívül hagy.
Az egyirányú utca jelei egyértelműek mindenki számára, akik a nyáron Hamburgban voltak. Még ma is, amikor egy helikopter gyorsan átrepül fölöttünk, úgy érzem, mintha visszahoznánk a G20 csúcs rémálmait, amikor négy napig helikopterek és rendőrszirénák kórusa volt egy elbukott rendszer aláfestése, ami bizonyítani akarta, hogy még életben van.
Az egyik oldalt egy széthullott G20, a másikon tiltakozások és erőszak. Miközben egész város leblokkolt és üres volt, miközben a demonstrálók és a rendőrök egy poszt-apokaliptikus St. Pauliban összecsaptak, a világ hatalmasságai Beethoven „Örömódáját” hallgatta az Elbphilharmonie épületében.
És így fog valószínűleg kinézni az EU vége. Ez nem egy nagy robbanással fog eljönni, ez egy homályos „rendkívüli állapot” lesz, szegénységgel és hanyatlással és azzal kisérve, hogy „testvér lészen minden ember...” (...)
Németországnak van a legnagyobb felelőssége Európa jövőjét illetően
Az EU képviselői, köztük Schäuble és Juncker a szemünk láttára hajtották Európa periféria-országait, Spanyolországtól Görögországig, Portugáliától Horvátországig, a még több adóssággal és megszorítással a szegénység határára. (...)