Ebből elég!
Felpörgették az inflációt, elszállt a költségvetés hiánya, leállt a növekedés, a versenyképességet lenullázták a forint árfolyamát összerogyasztották, cserébe loptak sokat.
Manapság bizonyos körökben hiába képezi nevetség tárgyát annak ismételgetése, hogy a gazdaság jól teljesít – ez tényleg így van, jól teljesít.
„Manapság bizonyos körökben hiába képezi nevetség tárgyát annak ismételgetése, hogy a gazdaság jól teljesít – ez tényleg így van, jól teljesít. Persze ne felejtsük el, hogy a piac meg a politikai érdek alapvetően két külön tényező. Ha a gazdaság jól teljesít, szigorú és következetes az állam a költségvetéssel, csökken az államadósság, azt a piac nagyon hamar, a hitelminősítők pedig előbb-utóbb elismerik. Nem történt ez másképpen most sem, azzal együtt, hogy az S&P leginkább a banki hitelezés élénkülését értékelte. Ez pedig főleg arra vezethető vissza, hogy az ország megerősödésével egyidejűleg mérséklődtek a bankadók, és emelkedett a pénzintézetek nyeresége. Emellett stabil a lakossági és a vállalati piac, ennélfogva a hiteleket is könnyebben lehet törleszteni, vagyis csökkennek a bankok nem teljesítő kintlévőségei. Érdemes tekintetünket például Itália felé fordítani, amely az eurózóna harmadik legnagyobb gazdasága, mégis az egész bankszektor létét fenyegetik a nem teljesítő hitelek.
A következő lépés várhatóan az újabb felminősítés lesz, valamikor az országgyűlési választások után, úgy 2018 szeptembere körül. Ebben sokat segít, hogy fokozatosan épül le az államadósság, 2020-ra, ha fennmarad a jelenlegi gazdasági növekedés, és nem emelkedik számottevően az államháztartási hiány, azaz az elcsúszási kockázat hibahatáron belül marad, a hitelminősítők sem lesznek tétlenek. Bár nagyon szigorúak, hosszabb távon azt is górcső alá veszik, hogy az európai uniós támogatások nélkül mire lesz képes az ország, hogyan működik akkor a gazdaság. Az viszont már egy másik történet.”