Budapesten többet kaptunk, mint egy világeseményt
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke, Sebastian Coe elárulta, mivel nyűgözték le a magyarok.
A vizes világbajnokság, a Forma-1 és a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál miatt Budapest olimpiai terhelést kapott az elmúlt két hétben. Interjú.
„Mi a végső mérlege a vizes világbajnokságnak?
Két hét alatt összesen félmillióan szurkoltak élőben, a lelátókon. 485 ezer jegyet adtunk el, és a nagyközönség mellett közel 15 ezer újságíró, akkreditált vendég látogatott ki a versenyhelyszínekre. Egymilliárd forint a jegyárbevétel, és mindent összevetve legalább százezren érkeztek két hét alatt Magyarországra a vb miatt.
Miként bírta a város, hogy közben a Forma–1 is ment?
A FINA mellett a Forma-1-re még 250 ezer ember érkezett Budapestre, és a győri Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál számos vendége is a fővárosban szállt meg. Ezekben a napokban Budapest olimpiai terhelést kapott, olimpiai üzemmódban működött – és helytállt. Emellett világszerte több százmillióan követték az eseményeket tévén, a neten, rádión és újságokon keresztül. A magyar főváros tehát jelesre vizsgázott, de a világbajnokság valódi haszna éveken, sőt évtizedeken keresztül mutatkozik majd meg. A vb-t ugyanis nem a vb miatt rendeztük, sőt, pusztán e két hét miatt tilos lett volna belevágni. Az igazi motiváció az a rengeteg előny, amely messze túlmutat magán a világbajnokságon.
Mik lennének ezek?
Legalább öt dologra érdemes az elmúlt napok hosszú távú örökségeként tekinteni. A vb alkalmat adott, lehetőséget teremtett olyan városépítő beruházások megvalósítására, amelyek az esemény nélkül is szükségesek Budapesten, és évtizedekre teszik jobb, élhetőbb várossá a nemzet fővárosát. Régi adósságokat is törleszthettünk így. Angyalföldet a legnagyobb dunai árvizek sem öntik el többé, mert a Duna Aréna mellett megépült az eddig érthetetlenül hiányzó egy kilométeres gát. A Hajós és a Csaszi állapota már vállalhatatlan volt, most ezek újjászülettek. A Duna Arénával majd’ száz év után kapott új, korszerű versenyuszodát a főváros. A Margitszigettől a Duna-partig fontos köztereket újítottunk meg. A vb a világ térképére teszi Budapestet, nagy lökést adva a turizmusnak, a vendéglátóiparnak. A vb munkahelyeket teremtett, összesen tízezer ember kellett minden feladat elvégzéséhez két év alatt. Mindez segíti a gazdasági növekedést, bevételt hoz az országnak. És hát ez az egész egy nagy sportsiker is: erősödik a versenysport, ősszel több gyerek jelentkezik úszni, vízilabdázni, többet edzenek majd a szabadidejükben. E két hét közösségépítési eredmény is volt: Magyarország megerősödhetett önbecsülésében és összetartozásában. A vb az ország közös sikere volt, minden magyar büszke lehet erre a teljesítményre.”