Az uniós jogba például belefér a választójog alsó korhatárának eltérő meghatározása: Ausztriában elég a 16 évet betölteni, de Lengyelországban például 21 évnél húzódik a cenzus.
Visszatérve a jobbikos felvetésre, akkor mégis miért zsákutca a párt javaslata?
Egyrészt az írástudás feltételként támasztása nem garantálja, hogy önálló, megalapozott, racionális döntést hoznak majd a választópolgárok. Ahogy Dévényi István jegyezte meg pikírten: egy facebookos álhírfelismerő cenzus sem lenne értelmetlen. (Személyes empíria: sokszor például diplomások tekintenek mérvadó hírforrásként ezoterikus oldalakra, ahogy mondjuk Szabó Péter életmódguru sekélyes igazságainak is számtalan, egyébként magasan kvalifikált rajongója van).
Mi alapján jelenthetjük ki akkor, hogy aki nyolc osztályt sem végzett, feltétlenül manipulálható? Korrelációt bizonyára ki lehet mutatni az aluliskolázottság és a befolyásolhatóság között, ugyanakkor egy ilyen korlátozás nem csökkentené a szavazatvásárlást, a manipulációt. Az meg egyébként sem határozható meg objektíven, hogy mi számít szuverén és kiérlelt döntésnek.
A jobbikos kezdeményezés motivációja ugyanakkor érthető, a kérdést sokan feltették már: tényleg mindenki ugyanolyan felelősséggel képes döntést hozni közös ügyeinkben? Pontosabban, számít-e az, hogy ki milyen mértékben és tájékozottsággal képes befolyásolni demokráciánkat?
Ilyenkor abba a kocsmai alapdilemmába futunk bele, hogy egy magas intelligenciájú, közügyekben jártas akadémiai doktor szavazata ugyanannyit ér-e mint egy iskolázatlan, tájékozatlan polgártársunké?
Persze e megközelítés is hibádzik: ha valaki akadémikus, még gondolhat marhaságokat, másrészt a választójog nem feltétlenül a racionális döntés képességéről szól.
A pragmatikus értelmezés (az szavazhat, akinek érintettsége és kompetenciája van közös ügyeinkben) mellett ugyanis legalább olyan fontos a szimbolikus is. A választójog kifejezése annak a társadalmi egyenlőségnek, ami de facto sosem fog létezni, ugyanakkor de jure igenis fontos, hogy létezzen.
Emiatt disszonáns, hogy az első megközelítést zászlóra tűzők, a határon túli magyarok választójoga ellen háborgók támadják a javaslatot a legvehemensebben. Épp azok, akik a legkevésbé iskolázott, közügyeinkben járatlan rétegek szavazójogában nem, viszont mondjuk az erdélyiekében nagyon is találnak kivetnivalót.