A mostani befejezést is a fentiek tükrében, több szempontból kell értelmezni. Több verzió is felmerült arra, hogyan működjön tovább az oldal, de egyik verzió sem volt olyan, amit a jelenlegi helyzetben én magam megfelelőnek tartottam; és egyik sem volt olyan, ami az évek alatt felépült olvasótáborunknak szerintem, illetve az éves felméréseink alapján kirajzolódó kép szerint megfelelt volna. A döntést végső soron tehát nem a lapvezetés, hanem én hoztam meg: jó volt ez az elmúlt két év, szép is volt, de ahhoz elég volt, hogy egyedül ne akarjam folytatni a dolgot. Főleg, ha az a lap már nem ugyanaz lap. (A Mandier.sci-fivel párhuzamosan egyébként a Mandiner.digit működése is véget ért.)
A búcsúzkodás mellett a köszönet ideje is itt van. Köszönöm rendszeres és kevésbé rendszeres külsős szerzőinknek, hogy a lap mellett álltak és megosztották velünk értékes, érdekes gondolataikat. Külön szól a köszönet Szabolcsi Gergelynek, Strott Tímeának, Horváth Viviennek, Fekete I. Alfonznak, illetve Pintér Máténak, akik a legtöbb cikket írták az oldalra. Köszönet jár azoknak is, akik tavaly vették a fáradtságot, hogy elmondják véleményüket a magyar fantasztikum helyzetéről. Jár a köszönet a legtöbb hazai kiadónak, akikkel remek munkakapcsolatot tudtunk kiépíteni az elmúlt években, és akik többek között recenziós példányokkal, információkkal segítették a munkánkat. Külön köszönet illeti ebben a körben Velkei Zoltánt, Németh Vladimirt, Lukács Barbarát, Szpisják Blankát, Holló-Vaskó Pétert, Kleinheincz Csillát és Roboz Gábort, hogy mindig rendelkezésemre álltak, ha kérdéseim voltak.
A legnagyobb köszönet pedig természetesen olvasóinkat illeti, akik rendületlenül olvastak, kommenteltek és lájkoltak két éven keresztül.
Hogyan tovább?
„Atyavilág! Eddig minden nap a Mandiner.sci-fivel kezdtem a napot! Mi lesz most velem?” Bár a fenti mondat fikció, lehet, hogy vannak, akiknek hiányozni fogunk. Fontos megjegyezni először is, hogy ez az oldal archívumként továbbra is élni fog. A hazánkban megjelenő fantasztikus könyvek legszorgalmasabb kritikusait az ekultura.hu-n, az SFmagon (itt külföldieket is), a Próza Nostrán és a Szubjektív Kultnaplón találjátok – és ezen helyek némelyikén találkozhattok korábbi külsős szerzőinkkel is. Szélesebb szkóppal dolgozik, de gyakran foglalkozik könyvekkel a Geekz is a filmek, képregények mellett. A Roboraptoron könyves tartalom mostanság kevés van, de egyéb anyagaik miatt érdemes oda is feliratkozni.