És hogy mikén tudja átadni gyermekének a tudást az Életről egy anya, aki még maga sem járt ott soha igazán? Az önmegvalósítás egy anya esetében nem csupán maga a szolgálat, hanem a megtanulása is annak, amit majd átadhat. Hiszen még a nyúl és a róka is megtanítja kölykét a vadászatra (ki melyik oldalról), ami elég nehéz lenne, ha maga soha nem próbálta volna.
*
Attól nem érdemes túlzottan félnünk, hogy a mai világ már annyira individualistának nevel, hogy lassan senki nem lesz, aki a köz érdekében tenni akar, mert mindenki csak saját céljaiért hajt.
Egyrészt mert az ember alapvető belső igénye a hasznosság érzete. Így ha soknak látjuk a céltalan ifjút, a baj inkább annak tünete, hogy a társadalom nem tud valóban hasznos célokat felmutatni, mert maga is lusta foglalkozni ilyesmivel. Nem szónokolni kell arról, hogy éljen hasznos célokért, hanem mutassunk fel hasznos célokat, és meg fogunk lepődni, milyen sok lesz, aki tesz értük.
Az önmegvalósítók itt is azok, akik aztán hasznossá válnak, mert bennük van meg az igény arra, hogy valamit kezdjenek magukkal. Sőt, ők azok, akik még célt is képesek maguknak kitalálni, s nem várnak arra, hogy a társadalom mutasson fel nekik egyet.
Még aki magának megfogalmazva csak azért hajt, hogy karriert csinálva sok pénzt keressen, ahhoz is elszánás kell, nem inkább kocsmázni menni és kiesni az első akadálynál; és ha végül tényleg karriert csinál és sok pénzt keres, azt végülis valaki valamiért fizeti neki, így végül tényleg hasznosat csinál. Az meg már nyilván nem az ő bűne, ha a társadalom netán nem a valós hasznosság arányában fizet, vagy ha a szénbányász kevesebbet kap a marketingesnél.
*
Végül térjünk vissza kicsit azokra, akiknél ellentétesre teremtődött a test és a lélek. A fiús lányokra, lányos fiúkra – akár csak annyiban, hogy lány létükre nem állnak azonnal anyának, akár úgy, hogy lelkük és testük ellenkező neműnek születtek.
Az elején szereplő idézet fogalmazza meg ez ellenvetést igen pontosan: „A normális társadalmi életnek ugyanis az a lényege, hogy készen kapott szerepeket töltünk be...”.
Vagyis még ha el is fogadjuk az önmegvalósítás – a ránk szabott szerep – igényének jogosságát, vajon nem abból lenne-e egészséges kiindulni, amit készen kaptunk?
Ahogy elején erre írtam, e megközelítésben a készen kapott szerep a hívő számára értelmezhető Isten elrendelt céljaként az adott egyénen – a nem hívő számára itt már nincs kapaszkodó, ő legföljebb annyit mondhat, ha már egyszer férfinak születtél, légy férfi, s ne arra forgácsold energiád, hogy dacolsz a Természettel.
Nos igen, ez elgondolkodtató. Csakhogy.
A lelket – s annak főbb jellemvonásait, irányultságát – vajon nem ugyanaz teremti-e, aki a testet?
S ha az embert az állatvilágból kiemelő legfőbb tényezőnek a lelket tekintjük, s hirdetjük a lélek elsőbbségét a test fölött, vajon mit tekintsünk inkább készen kapott szerepnek? Azt, amit a testtel, vagy azt, amit a lélekkel kaptunk? – amolyan üzenetként Istentől, hogy ez vagy te, gyermekem, így valami ebből kiinduló célt keress magadnak.
Bizony, már az sem egyszerű kérdés, hogy mi a készen kapott szerep. S bizony furcsán hat, ha a lélek felsőbbrendűségét hirdetve, össze nem illő test és lélek esetén bizonyossággal hisszük, hogy a testnek kell meghatároznia a lélek útját, s a lelket kell elnyomnunk, hogy a testet szolgálja.
Azt már csak csöndben vetem fel, hogy ha a teremtést tökéletesnek hisszük, akkor talán a látszólag ellentmondásos test/lélek embereknek is olyan cél rendeltetett, ami pont e látszólagos ellentmondással tölthető be igazán.
*
Nyilván minden társadalom eldöntheti, mit kezd ezzel a jelenséggel.
Ahogy a folyókat megfordítását is eldönthetjük, megmutatva a Természetnek, hogy tudunk mi gumipitypangot termelni az Alföldön.
Csak minek?
A pitypang még hagyján, az csak csendben satnyulva száradozik,
de a folyó, az áttöri az elébe állított gátat.
A bölcs ember a folyót a saját medre fő irányát megtartva regulázza, levágva fölösleges kanyarulatait, vadhajtásait, de elfogadva, hogy a fő lejtésirány arra van, amerre eredetileg folyni akar, így azt azért meghagyja neki.
Nem muszáj persze meghagynia, csak ha nem akar sok fölösleges gyötrelmet saját magának.
*
Nem kellenek nagy szavak, nem kell az individualista filozófia: az egyén önmegvalósítása a társadalom szimpla önérdeke – beleértve a lelke szerinti kiteljesedést akkor is, ha a testével látszólag nincs is összhangban. Hagyni kell az önmegvalósítást. Hogy minél kevesebb energia forgácsolódjon el a lelkek betörésére, a lelkeknek meg önmaguk ápolására, s minél több juthasson a szolgálatra, hogy a lélek a helyét megtalálva tenni tudjon a közösségért.