„Kovács Zoltán érvei beleillenek abba a központosítási koncepcióba, ami több területen is érvényesül. Napjainkban a kormány úgy ítéli meg, hogy neki aktívabban kell beavatkoznia a felsőoktatásba. Baj az, ha ők így gondolkodnak?
Ha úgy gondolja a kormány, hogy korábban túl nagy volt az egyetemek autonómiája, akkor most átestek a ló túloldalára. Az Európai Egyetemek Szövetségének rangsorában Magyarország a leggyengébb autonómiájú egyetemekkel szereplő országok között van. Nemrég panaszolta egy fontos állami egyetem rektora, hogy újságírókkal csak a fenntartó Emberi Erőforrások Minisztériumának engedélyével beszélhet. Az ilyen korlátozások gazdasági indokokkal nem magyarázhatók. Centralizált rendszereknek is lehetnek előnyeik, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene megindokolni az egyes szabályokat, illetve hogy ne lehetne tiltakozni ellenük. Állampolgárként is jogunk van ahhoz, hogy rákérdezzünk az okokra. A mi tiltakozásunk jogosságát erősíti a megszólaló alkotmányjogászok határozott véleménye is, amely szerint alapjogokat sértett a törvény. (...)
Rendszeresen előkerül a közbeszédben, hogy Soros György egymillió menekültet, illetve migránst szeretne betelepíteni Európába. Hogy ezek milyen valós vagy valótlan információkon alapulnak-e, azt hagyjuk, fontosabb, hogy ezzel azonosítják a teljes hálózatot. Erre hogyan reagálnának?
Először is a valóságot kell közvetíteni, hogy nem vagyunk »Soros egyeteme«. Ez a birtokos jelzős szerkezet a kormánypropaganda nagy trükkje. Soros György alapító, amiért nyilván hálásunk vagyunk neki, de hogy az euróval vagy a migrációval kapcsolatban mit mond, az az ő dolga. Másodszor, fontos lenne helyretenni a nem valós vagy kontextusából kiragadott, Sorosnak tulajdonított idézeteket. Én magam egyáltalán nem vagyok Soros-szakértő, csak a mostani támadások miatt kezdtem el olvasni, hogy miket ír. Például meglepett, hogy a Foreign Policyben közölt cikkében amellett érvelt, hogy a jövőben ne kapjon menekültstátust, aki a határokon keresztül illegálisan érkezik, csupán az eredeti válságzónából jelentkezőket és a vizsgálaton átesőket fogadja be Európa. Ez meglehetősen biztonságra törekvő álláspontnak tűnik, különösen mivel része az is, hogy a határok ellenőrzését erősíteni kell. Másrészről persze hozzátartozik a humánus eljárás megkövetelése is. Az a menekültellenes propaganda, amit már hosszú ideje látunk a plakátokon, nyilván nem fér bele ebbe a megközelítésbe, és nekem sem rokonszenves. De akkor sem lenne, ha máshol dolgoznék, ennek semmi köze Soros Györgyhöz vagy a CEU-hoz.”