Agónia

2017. március 16. 08:54

Az Orbán rezsim 2010 óta hatalmas összegeket vont el az oktatásügyből, s ennek tetemes része a felsőoktatásból hiányzik.

2017. március 16. 08:54
Bihari Tamás
Népszava

„A felsőoktatás drámai helyzetéről talán többet hallott a közvélemény. Az Orbán rezsim 2010 óta hatalmas összegeket vont el az oktatásügyből, s ennek tetemes része a felsőoktatásból hiányzik. Az egyetemeken megalázóan alacsony bérét alkalmazzák az oktatókat, ezért kontraszelekció érvényesül, a derékhad már a lábával szavazott. Az egyetemek autonómiájáról már nem is igen lehet beszélni.

A netadó tervezetével ellentétben az oktatás agóniája mégsem rázta fel a társadalmat. Pedig a hatása nem néhány évre, vagy egy-két kormányzati ciklusra szól, hanem évtizedekre a perifériára löki az országot. Az oktatásért aggódók előszeretettel hivatkoznak Finnországra vagy Dél-Koreára, de akár a balti államokra is, ahol az oktatásból nem kivonták a forrásokat, hanem jelentős összegeket fektettek be. De érdemes tudni, hogy Indiában például évente 350 ezer mérnök végez az egyetemeken és százezrek dolgoznak amerikai, nyugat-európai bankoknak, tőzsdéknek szoftver fejlesztőként. Az előrejelzések szerint 50 éven belül utolérhetik az USA-t vagy Kínát.

Nekünk pedig marad a sötétség délben. És reggel és este.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kispufi
2017. március 17. 13:56
reggel, délben és este, meg minden hullámhosszon ti nem csak sötétek vagytok, hanem bizony a klasszikus szerinti tevékenységűek is.
Rugo
2017. március 16. 15:28
A felsőoktatás semmit nem érdemel. Despota szélhámosok vezetik az egyetemeket, csak saját karrierjükkel törődnek, utódaikat is káderpolitikával választják. Az az oktató, aki a diákokkal foglalkozik lúzer, semmire se viszi.
A teremburáját
2017. március 16. 10:57
A szent libsi felfogás értemében az államnak csak fenntartania kötelessége az oktatási rendszert, de beleszólnia már nincs joga. S ez sokszorosan igaz a felsőoktatásra. Bármilyen beleszólása kiváltja az ellenérdekeltek dühét (ld. a HaHásokat,stb) a szent egyetemi autonómiára hivatkozva! Ezért nem lehet visszaállítani a régi felvételi rendszert sem, pedig az új eredményeként a hallgatók egyrésze (s ez néhol eléri akár az 50%-ot is, ha nem többet) nem végzi el a szakot amelyre bekerült, nem államvizsgázik, vagy úgy váltogatja a szakokat mint más az alsóneműjét. Ameddig az érettségi nem válik ismét a középiskola záróvizsgájává és a középiskolai és érettségi jegyeknek nem lesz többé szerepük a felsőoktásba való bekerülésben, addig nem fog javulni a helyzet. Némileg feldúsított fantáziával tessék elképzelni, hogy az országos úszó vagy atlétikai bajnokságon (netán a nemzetköziken) a sportolók nem versenyeznének egymással, hanem a klubjukból hozott edzési és házi versenyek pontjai/eredményei alapján állhatnának a pódiumra! s kapnák meg az érmeket! Észt vesztő? De hát a felsőoktatéásba való bekerülés pont így történik!
Mutimi
2017. március 16. 10:30
"A netadó tervezetével ellentétben az oktatás agóniája mégsem rázta fel a társadalmat. " A társadalom nagy része napi kapcsolatban áll az oktatási rendszerrel. Maga is tanár, iskolás gyerek, unoka. A látomásaitokra nem kíváncsiak az emberek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!