Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A kérdés tehát valójában úgy hangzik, hogy hajlandó leszek-e bárkinek is a túlélési stratégiájához asszisztálni. Most leszögezem, hogy nem. Viszont világosan elmondtam, mit kell tenni a győzelemhez. Interjú.
„Ha ez nem jön össze, akkor visszalép? Vagy el tudja képzelni, hogy az MSZP külön induljon az Ön vezetésével?
Most azt látom, hogy néhány hónapja a pártok erre a koordinált indulás és külön lista tervre álltak rá. Szeretnék mindenkit emlékeztetni rá, hogy ezt kipróbáltuk 2014 őszén Budapesten. Az önkormányzati választásokon ebben a felállásban indultunk és hatalmas bukás lett a vége. Pedig a számok azt mutatták, hogy Budapest nyerhető lett volna. Ezzel a stratégiával az a legnagyobb bajom, ahogy az elején is említettem, hogy egyetlen üzenete van a választók többsége felé: ezek nem is akarnak győzni, ezek már most feladták. Ezek még arra sem képesek, hogy egy választásra összeálljanak. Hogy a fenébe gondolják, hogy még kormányozni is fognak? Ilyen egyszerű üzenete van ennek a dolognak.
Ráadásul vezetője csak egy csapatnak lehet. Tehát ha a csapat nem hajlandó csapatként viselkedni, akkor vereségre van ítélve. Hogyan lehetne egy ilyen felállásban valaki közös miniszterelnök-jelölt. Hiszen ha külön listák vannak, akkor azok egymással is versenyeznek. És a magyar választójogi szabályok szerint külön lista csak úgy lehet, ha 27 körzetben állít önálló jelöltet egy párt, ráadásul kilenc megyében és Budapesten. A koordinált indulás azt jelenti, hogy a választókörzetek egy jelentős részében ezeknek a pártoknak egymás ellen kell indulniuk. Éppen úgy, ahogy 2014 őszén a fővárosban, aminek csúnya vereség lett a vége. A koordinált indulás és a külön lista azt jelenti, hogy az ország egy jelentős részéről már indulás előtt lemondanak. A kérdés tehát valójában úgy hangzik, hogy hajlandó leszek-e bárkinek is a túlélési stratégiájához asszisztálni. Most leszögezem, hogy nem. Viszont világosan elmondtam, mit kell tenni a győzelemhez.
Elemzői közhely, hogy aki Orbánt le akarja győzni, annak előbb Gyurcsányt kell legyőznie. Gyurcsánnyal vagy Gyurcsány nélkül - mi a válasza erre a dilemmára?
Soha sem személyek ellen építem fel a politikámat, és nincsen semmilyen Gyurcsány-fóbiám. Az lenne a legrosszabb, ha Gyurcsány körül forogna a baloldali közbeszéd az elkövetkező hónapokban. Viszont ennél határozottabban és egyértelműbben már nem tudom mondani, hogy nem a 2010 előtti világot akarjuk visszahozni. A politikában háromféle garancia van: tartalmi (hogy mit akarsz csinálni), stílusbeli (hogy ezt hogyan akarod csinálni), és személybeli (hogy kikkel akarod csinálni). Nem az a kérdés, hogy én mit gondolok Gyurcsány Ferencről, nekem valószínűleg jobb a véleményem, mint egy átlag magyar választópolgáré. Egy dolog azonban világosan látszik: a többségben, és leendő szavazóinkban negatív kép él a 2010 előtti világról. Nincs értelme azon vitatkozni, hogy ez jogos, méltányos vagy túlzott. És az is egyértelműen látszik, hogy ez az elmúlt hét évben semmit sem változott. Ha változott volna, akkor ezek a szavazók már ott lennének valamelyik baloldali csoportosulásnál. De láthatóan nincsenek ott. Számomra nincs Gyurcsány-kérdés. Számomra politikai kérdés van, és ebben kell mindenkinek magát elhelyeznie.”