Nincs egységes európai modell

2017. január 09. 14:00

Egyre többen jönnek rá, hogy a post-1990-es célkitűzések többségükben elérhetetlenek és olyan modellre épültek, mely gyengének bizonyult.

2017. január 09. 14:00
Ungár Péter
Ungár Péter
Reflektor

„A probléma az »egységmodell« hittel az, hogy arra hivatkozik, hogy egy ideológia képes megoldani társadalmi problémákat. Továbbá úgy kezel társadalmakat, mintha azok matematikai egyenletek lennének, melyek helyes gondolkodással és jó eszközökkel megoldhatóak. Ez az elképzelés kritikus fontosságú azok számára, akik hatalmat akarnak szerezni vagy már birtokolják azt. Hiszen ez teszi lehetővé számukra, hogy úgy jelenítsék meg magukat, mint akik birtokában vannak a helyesen gondolkodásnak, a korrekt válaszoknak és társadalmi bajok rendbe hozásához szükséges eszközöknek.

Annak, hogy a nyugat-európai modell miért nem volt reprodukálható keleten, egyik fő oka, hogy a modell nagyrészt az USA európai katonai jelenlétén és pénzügyi támogatásán nyugodott, amely ellentételezés volt a Nyugat geopolitikai, stratégiai helyzetéből adódó szerepéért, amelyet előretolt bástyaként töltött be a Szovjetunió ellen. Más szóval, ez a modell éppen azokra a körülményekre épült, amitől a keleti államok el akartak távolodni. Igaz, a Kelet elfogadta az Egyesült Államok által garantált biztonságot és a támogatásokat az EU-tól, de a politikai alapjai ennek az egész Európára kiterjedő rendszernek egyre gyengébbek lettek az utóbbi években. És bizonyosan nem rendelkezik olyasféle morális autoritással, mint az 1945 utáni Európa rekonstrukciója.

Így a 2008-as krízis, a »Nyugat-Európa« idea gazdasági és geopolitikai oszlopainak megrendülése vezetett az 1990 utáni politikai réteg politikai legitimációjának megkérdőjelezéséhez keleten is. Egyre többen jönnek rá, hogy a post-1990-es célkitűzések többségükben elérhetetlenek és olyan modellre épültek, mely gyengének bizonyult. Napjainkban olyan, az eddigiektől eltérő politikai szereplők felemelkedésének lehetünk tanúi, akik legitimációjukat teljesen másra alapozzák, mint a nyugati modell. Ezeknek az úgynevezett populistáknak a retorikájában Brüsszel ellenség és vele együtt sajnos olyan alapvető szabadságjogok is, melyeket a nyugati modell ígért, ha meg nem is valósított. A Kelet elitjének kudarca a magasabb bérek elérésének elmaradása és a több szabadság kiharcolása (beleértve a fogyasztás szabadságát is)terén arra a tényre vezethető vissza, hogy a 1990 utániak egy olyan ideológiát erőltettek, mely már nyugaton is haldoklott. Ez pedig nem más, mint a neoliberalizmus. A Keletnek felajánlott irány nem Nyugat-Európa háború utáni rekonstrukciós érájának irányvonala volt, és nem is az 1970-es, hanem az 1980-as éveké. Melyről kiderült, hogy egy történetileg és földrajzilag is speciálisan kötődő politikai gazdaságtan, nem pedig egy mindenki számára alkalmas modell. Így most Keleten van egy politikai és morális rés, melyet egy újfajta politika igyekszik betölteni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2017. január 09. 19:35
"Annak, hogy a nyugat-európai modell miért nem volt reprodukálható keleten, egyik fő oka, hogy a modell"....nem azért született, hogy lekopálják.
drkovax
2017. január 09. 15:30
"az úgynevezett populistáknak a retorikájában Brüsszel ellenség és vele együtt sajnos olyan alapvető szabadságjogok is" És mi lenne az az alapvető szabadságjog, ami ellenségképként merül fel ???? Mert ezt így be lehet dobni, de meg is kellene nevezni ! És bizonyítani, hogy ellenségként tekintenek rá Európa ezen fertályán ...
zolizolizoltan
2017. január 09. 14:45
Elsősorban gazdaságilag alakult ki a kettősség az EU-ban, és ennek vonzata a társadalmi szegregálódás. A szerző nem ebből indül ki, emiatt pusztán vízgereblyézés az írása. Az EU-ban nem következett be a gazdag és szegény országok közeledése, sőt éppen ellenkezőleg, növekedett a távolság a gazdag és a szegény országok között. A konvergencia programok hatása egyenlő a szentelt vízzel, nevetségessé vált a neve is.Az euró is csak arra jó, hogy a gazdag országok kivigyék az eurót magukhoz a banki transzfereken keresztül. Teljesen logikusnak tűnik, hogy az EU a jelenlegi állapotában fenntarthatatlan és ehhez kapcsolódó társadalmi elégedetlenség azért nem populizmus, mert az elégedetlenségnek gazdasági alapja van. Nagyon csúnyán esik szét az EU, ha az Uniót vezető elitek továbbra is puszta populizmusnak ítélik meg a népi elégedetlenségi mozgalmakat.Hiszen a gazdasági elégedetlenség mindig populista formában tör a felszínre, de a populizmus mögött valódi és kőkemény gazdasági harc húzódik meg.
Antigoné
2017. január 09. 14:14
Jól látja a szerző, de a nagy kérdés az: nyugaton mikor lesznek képesek belátni, hogy tévúton járnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!