Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Hiába szép tehát néhány makrogazdasági mutató, ha ezek csak elfedik az igazságot. Ahogy a versenyképességi felmérések is alátámasztják, a magyar gazdaság közel sincs olyan jó állapotban, mint ahogy azt egyesek gondolják.
„Arról azonban kormánykörökben nem beszélnek, hogy a foglalkoztatási adatokat erősen szépíti a közmunkások és a külföldön dolgozók népes tábora, a gazdasági növekedést pedig elsősorban az uniós források biztosítják. Arról sem, hogy a sokszor törvényi szintre emelt korrupció, az átláthatatlan közbeszerzési rendszer, és számos egyéb tényező miatt hazánk versenyképessége tovább zuhant az utóbbi időben, miközben a vállalatok abban a helyzetben találják magukat, hogy a termelékenység valóságos javulása nélkül kell emelniük a béreket. Tegnap nem esett szó olyan égető problémákról sem, mint hogy a humán tőke jó része képzetlen, a termelési eszközök egy része elavult, s hiányoznak a fejlesztések, valamint az innovációk. Ehelyett a miniszterelnök egyenesen azt állította, Magyarország előkelő helyet foglal el a világban az innováció tekintetében. Bár így lenne: a Világgazdasági Fórum tavaly ősszel megjelent versenyképességi rangsorában azonban hazánk hat helyet rontva a 69. helyre csúszott, és ebben részben az innováció területére adott alacsony pontszám volt a ludas. A magyar kormány az utóbbi években a bruttó hazai termék (GDP) mindössze 1,4 százalékát fordította kutatásra-fejlesztésre, miközben Japánban vagy az USA-ban ez az arány 2,5-3,5 százalék körül alakul. Arról sem esett szó a konferencián, hogy nemcsak a kapacitások hiányoznak, hanem az oktatási rendszer is bőven hagy kívánnivalót maga után. Az erre fordított összeg a GDP 4 százaléka körül alakult az utóbbi években, ami az EU átlagához vagy a visegrádi országokhoz viszonyítva is jelentős kiadáscsökkenést takar.
Hiába szép tehát néhány makrogazdasági mutató, ha ezek csak elfedik az igazságot. Ahogy a versenyképességi felmérések is alátámasztják, a magyar gazdaság közel sincs olyan jó állapotban, mint ahogy azt egyesek gondolják, és átfogó reformok nélkül ez nem is fog változni. Kérdés, hogy Orbán Viktor valóban az a jövőbe látó politikus-e, amint hívei gondolják. Ha igen, akkor tudnia kell, hogy valamikor meg kell fizetni a tévutak árát. Ha viszont ellenfeleinek van igazuk, s realitásérzékét elveszítve valóban elhiszi, amit mond, akkor nagy bajban leszünk.”