„A Nemzetközi Édesítőszer Szövetség válasza a Massachusetts General Hospital egérkísérleteiről közzé tett tanulmányra.
A Massachusetts General Hospital egereken végzett kutatásaira hivatkozva bemutatott mechanizmus, ami alapján a szerzők kijelentik, hogy az aszpartám fogyasztása nem segíti elő a fogyást, biológiailag egyszerűen nem alátámasztható. Épp ellenkezőleg, humán klinikai kutatások sora adott tudományos bizonyítékot arra, hogy az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek, mint az aszpartám is, csökkentik a napi kalóriabevitelt és a testtömeget, amennyiben azokat a cukor helyett fogyasztják egy súlycsökkenést elősegítő étrend részeként.
Az Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism c. szaklapban megjelent tanulmány azt állítja, hogy az aszpartám bomlásából keletkező fenil-alanin megakadályozza annak az enzimnek a működését, amely a metabolikus szindróma kifejlődését előzné meg. A szerzők azonban elmulasztottak említést tenni arról, ami a Massachusetts General Hospital közleményében még szerepelt, hogy a fenil-alanin tulajdonképpen egy közönséges aminosav (a fehérjék építőeleme), ami természetesen is előfordul a húsokban, halban, tojásban, hüvelyesekben, tejtermékekben, mogyorófélékben és egyéb élelmiszerekben.
Az aszpartám egy egyszerű szerkezetű molekula, melyet két aminosav, az aszparaginsav és a fenil-alanin alkot. Fogyasztás után az aszpartám gyorsan alkotóelemeire és egy kis mennyiségű metil alkoholra bomlik le a szervezetben. Ezek ugyanazok az alkotórészek, amelyek a húsok vagy tejtermékek emésztése során keletkeznek, csak az aszpartám esetében ennél jóval kisebb mennyiséggel kell számolni, mint más természetes táplálékforrásnál. Például 100 g csirke elfogyasztásával 12,5-ször több fenil-analin keletkezik, mint ugyanilyen mennyiségű light üdítő lebomlásával.
Ezért az említett szaklap egérkutatásokra alapozott kijelentései egész egyszerűen nem vonatkoztathatóak az emberekre, akik sok más élelmiszerrel jóval nagyobb mennyiségben juttatnak be fenil-analint a szervezetükbe, mint aszpartámmal.
A tudományos kutatások eredményei azt viszont igazolják, hogy az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerekkel, amennyiben azokat a cukor helyett fogyasztjuk, a gyereknél és a felnőtteknél is csökkenteni lehet a napi kalóriabevitelt és a testsúlyt.