Trump meggyőzte az amerikaiakat: már 60 százalék elfogadja az eddigi munkáját
Egyre nagyobb Trump elfogadottsága eddigi intézkedéseinek és terveinek a tükrében.
Hiteles-e az a fősodratú média, amely beszállt egy mocskos kampányba, függetlenségének már a látszatára sem adva?
„Nagy lecke ez a választási eredmény Amerikának és az egész világnak. Arról is el lehet gondolkodni, valóban akkora hatalom-e a média. És ha igen, akkor mikor mégsem? A negyedik hatalmi ágnak kikiáltott sajtó vajon ott is hatalommal bír, ahol önként besorol az esélyesnek akart politikai erő mögé? Ahol megtagadja eredeti tájékoztató funkcióját, és egy irányban szolgálattevő szerepet vállal? Hiteles-e az a fősodratú média, amely beszállt egy mocskos kampányba, függetlenségének már a látszatára sem adva?
Két roppant fontos rétegre a média nem tud igazán hatni. Az egyik a kevesek: a nagyon felkészült, sokféleképpen és sokfelől tájékozódó, saját fejével gondolkodó értelmiségi elit. A másik csoport: a médiának soha hitelt nem adó sokak. Ők a kevésnél is kevesebbet olvasó, alig tévéző, főleg az agráriumból, és sosem segélyekből élő, elég nagy számú réteg. Róluk keveset tudnak a szociológusok, viselkedésüket vizsgálják, de nehezen tudják bemérni.
A brexit és Trump győzelme után inogni látszik az a tétel, amely szerint akié a média, azé a hatalom. Ma ez a mondás úgy igazabb, hogy akié a korrupt média, azé a borítékolt bukás. Rejtélyes utakon, ösztöneiktől vezérelve, irracionalizmusoktól sem mentesen keresik az emberek azokat, akiktől remélik, hogy a hatalom csúcsán is érdekelni fogja őket sorsuk, akaratuk, vágyaik. S biztosak lehetünk abban: ha csalódnak, majd újból megkeresik maguknak azokat, akiknek hinni tudnak. Mert ez is a demokrácia.”