Már Ázsiából is fenyegetőznek: csúnya pofonba szaladhat bele az EU
Katar nem blöfföl, ha az LNG-ről van szó.
A bezárkózás nem alternatíva: el lehet menni Transznyisztriába, ha meg akarjuk nézni, mi történik egy olyan kis országgal, amely bezárkózik: lecsúszás, szegénység, korrupció. Interjú.
„Hogyan lehetne upgradelni a magyar Trabantot, vagyis a magyar versenyképességet?
Azt gondolom, hogy a történelmi példák alapján az állam szerepének teljes újradefiniálására lenne szükség. Erre kedvenc példám az, hogy mitől lesznek boldogok a homokozóban játszó gyerekek, hogyan kell viselkedniük velük a szülőknek? A jó hozzáállás szerintem az, ha hagyjuk játszani, próbálkozni a gyerekeket, hadd építsenek, úgy ahogyan nekik tetszik, és a saját hibáikból tanulnak, így válnak kreatívvá, így élhetik ki a bennük rejlő lehetőségeket. A szülő feladata mindössze annyi, hogy ne engedje, hogy Juliska a homokozólapáttal fejbe verje Jancsit. Ilyenkor azonnal, és szigorúan közbe kell lépni, és rendet kell tenni. Viszont nagyon szerencsétlen, ha a szülő akarja ráerőltetni akaratát a gyerekre, ha rászól, hogy ne kör alakú, hanem négyszögletes bástyát építsen, ha a gyerek helyett akarja kitalálni, hogy mit hogyan kell csinálni. Így öli ki a kíváncsiságot és a kreativitást a gyerekből.
Nagyon sok állam, a magyar is, ezt csinálja: ahelyett, hogy szigorúan ügyelne arra, hogy a verseny igazságos legyen, folyamatos torzulásokat, kiszámíthatatlanságot generál. Odaáll Jancsika mellé, és markolóval hordja neki a homokot, miközben Juliska várát lerombolja. Vajon milyenné válnának a gyerekek, ha így viszonyulnánk hozzájuk? Nos, pont ilyen torzzá válik a magyar gazdaság és társadalom is. Hosszútávon ebből nem lesz sikeresség, nem lesz kreativitás, nem lesz alkotó, teremtő erő.
(...)
Mostanában gyakran felbukkanó kérdés Magyarország EU-s tagságának egyenlege, még a miniszterelnök szerint sem egyértelmű a mérleg. Te mit gondolsz?
Azt gondolom, hogy Magyarországnak kis országként egyébként sem lenne más lehetősége, mint megnyitni piacait a külföldiek előtt, ez akkor is így lenne, ha nem lenne EU. A bezárkózás nem alternatíva: el lehet menni Transznyisztriába, ha meg akarjuk nézni, mi történik egy olyan kis országgal, amely bezárkózik: lecsúszás, szegénység, korrupció.
Vagyis Magyarország számára csak a nyitott kapuk politikája működhet, ha fel akarunk zárkózni. Akkor is ezt kellene tennünk, ha egy fillér támogatást sem kapnánk Európától, mert ez a saját jól felfogott érdekünk, csakis így, a világkereskedelembe becsatlakozva van esélyünk a Nyugat-Európához közeledésre. Amit viszont utólag nagy hibának látok az az, hogy az EU nem tartotta Brüsszelben a források, mondhatni ajándékpénzek elosztását, így ahelyett, hogy az a teljes társadalom felzárkózásának és fellendülésének garanciája lett volna, az összefonódó gazdasági-politikai elit kezében iszonyú torzulásokat okoz a hazai gazdaságban, aminek hosszútávú, káros hatásai lesznek.”