Manfred Webernek van egy sajnálatos magyarfóbiája – Hölvényi György a Mandinernek
A Fidesz európai parlamenti képviselője a jobboldal európai esélyeiről, a migrációról és Donald Trump elnökségének hatásairól az Európai Unióra. Interjúnk.
Ha a politikában nem túlságosan tájékozott embert kérdeznének arról, mikor értett utoljára egyet Orbán Viktor Angela Merkellel, valószínűleg azt mondaná, talán évekkel ezelőtt.
„Pedig migránsválság ide vagy oda, szeptemberben Magyarország és Németország szövetséges volt az ENSZ-főtitkári választáson: a bolgár Krisztalina Georgieva érdekében lobbiztak. A főtitkár-választási kampány nemes kezdeményezésként indult, tragikomédiával végződött és elsősorban Bulgária, másodsorban az európai uniós konzervatívok számára kínos. Az ENSZ a szervezet története során először arra törekedett, hogy a választási procedúra minél átláthatóbb legyen, nyílt versenyben határozzanak a győztesről.
Az inkább szóban, mint írásban létező rotációs elv értelmében a közép-kelet-európai régió államainak volt a legnagyobb esélye egy konszenzusos jelölt nevezésére, hamar fel is merült a bolgár Irina Bokova UNESCO-főtitkár neve. Főként azért, mert teljesítette a három kimondatlan kritériumot: viszonylag nagy elismertséggel bírt, a keleti régióból jött, tovább személyében választhatták volna meg az ENSZ első női főtitkárát. Bokovával kapcsolatban a legnagyobb kockázat nyugati szempontból az volt, hogy az oroszokkal is jó kapcsolatokat ápol.”