„A mai népszavazáson győzött az emberség és a józanság a gyűlölet és a félelem felett. A Magyar Helsinki Bizottság üdvözli ezt. A kormány hosszú hónapok óta mindent a kényszernépszavazásnak és az azt kísérő példátlan gyűlöletkampánynak rendelt alá. Mindez nem volt elég arra, hogy a szavazópolgárok többségét rábírja a választási részvételre. Az pedig, hogy a saját Alaptörvényét is semmibe véve érvényesnek tekinti a kormány az érvénytelen szavazást, igazolja eredeti kritikánkat: ennek a népszavazásnak semmi jelentősége nem volt. Figyelemreméltó, hogy mintegy 200 ezren szavaztak érvénytelenül, és utasították el tudatosan meg aktívan a kormány provokációját.
A mai érvénytelen népszavazás egyértelműen megmutatta, hogy az idegenellenesség felszítása mint elterelő hadművelet csak ideig-óráig működik. A végtelenségig azonban nem lehet az egészségügy, az oktatás, a korrupció, a szegénység és az elvándorlás kezelése helyett állandóan a migránsokkal riogatni. A magyar választópolgárok többsége megértette, hogy másfél éve folyamatosan félrevezetik. Ők méltán lehetnek magukra büszkék.
A kormány közel 12 milliárdnyi adóforintot költött propagandára, ezt tetézi a népszavazás 5 milliárdos szervezési költsége. Ehhez képest most már a kormányfő is arról beszél, hogy mindegy érvényes-e a népszavazás vagy sem, az általuk bevezetni kívánt törvényeket mindenképpen meghozzák. A Magyar Helsinki Bizottság a kezdetektől fogva ugyanezt mondta: nincs értelme és közjogi jelentősége ennek a népszavazásnak, ezért az visszaélés volt a demokrácia egyik legfontosabb intézményével. Érveinket akkor leseperték. Most a választók előtt kell elszámolnia a kormánynak, miért is kellett értelmetlenül 17 milliárdot – 100 ezer állampolgár átlagos havi bérét – elherdálnia a semmiért.
Mi, magyarok egy nagyszabású és veszélyes politikai manőver szánalmas bukásának vagyunk ma tanúi. Ennek maradéktalanul örülhetünk. Annak viszont már nem, hogy a kormány több millió tisztességes, a családjáért és hazájáért felelősséget érző magyar választót tévesztett meg, mondván, ők a »nem« szavazatukkal majd »megvédik az országot«, és »üzennek Brüsszelnek«. Az ő hazudozással megszerzett voksaikat úgy próbálja felhasználni a kormány, hogy azokkal sikeresnek állítsa be majd referendum eredményét. Ennél csak az az elképesztőbb, hogy a sok millió távolmaradó nem létező voksait is magának tulajdonítja annak érdekében, hogy az elbukott kezdeményezését utólag igazolja. Ez azonban éppúgy hazugság, mint amilyen hazugság lenne az ellenkezője. A nem szavazókról soha nem tudhatjuk meg, hogy mi volt az álláspontjuk.