Elfogyott a türelem a migránsokkal szemben a skandináv országban: meg is lett az eredménye
Európa legtoleránsabb országának tartott Svédországban betelt a pohár, durván szigorítottak, aminek eredménye meg is mutatkozott.
Az érvénytelen, de roppant elgondolkodtató számarányról tanúskodó magyarországi népszavazás jelenleg kétélű bárdként forgatható.
„Nem kell mindent akarni. A lényeget kell akarni, a többi mehet a levesbe. Ha a Fidesz kevésbé éber, és nem retteg attól, hogy az ő kormányzása idején aktivizálódó ellenzék könnyen megszervezhet egy a vizitdíjhoz hasonló népszavazást, és ebbéli félelme miatt nem változtatja meg a referendum érvényességi küszöbét, ma büszkén lengethetné a magyar zászlót Brüsszelben. Lehetne hivatkozni egy érvényes népszavazási eredményre, és számos európai ország – ahol jelenleg sokkal nagyobb gondot jelentenek a muszlim közösségek által létrehozott párhuzamos társadalmak – fontolgathatná egy referendum lehetőségét.
Az érvénytelen, de roppant elgondolkodtató számarányról tanúskodó magyarországi népszavazás jelenleg kétélű bárdként forgatható. Érdemes megnézni a külföldi lapok tudósításait: akinek nem tetszik a magyar kormány, az a referendum értékelését azzal kezdi, hogy érvénytelen volt, és ezt sulykolja. Esetleg meg sem említi a nem szavazatok arányát, mint a Der Spiegel online kiadása, vagy simán megbélyegzi az egész aktust, mint az El País, midőn »idegengyűlölő népszavazásról« ír. A tárgyilagosabb Politico amerikai hírportál szerint a migrációról szóló népszavazás az európai politikai játszma része, és bár megemlíti az érvénytelenséget, hangsúlyozza, hogy a 3,58 millió szavazó részvétele mindazonáltal lehengerlő.
Őrizzük meg tehát józan eszünket, és próbáljunk meg egy összetett kérdéshez összetetten viszonyulni: tanúi voltunk egy nyomasztó kampánynak, és részvevői egy fontos kérdésről tartott népszavazásnak, amely bár érvénytelen lett, a véleményüket vállaló szavazók millióinak voksától nem lehet eltekintenie sem Brüsszelnek, sem a későbbi magyar politikának.”