Orbán Viktor béketerve a nemzetközi figyelem középpontjában
Íme a nemzetközi visszhang Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin tárgyalásáról.
A közéletben eltöltött közel harminc év után pontosan lehet tudni, hogy Orbán Viktortól milyen kormányzati politikára számíthatunk.
„Múlt hét szerdán hivatalosan is a republikánusok elnökjelöltjévé választották Donald J. Trumpot, akinek a konvención elmondott beszédében számos magyar kormányzati állásponttal is összeegyeztethető elemmel találkozhattunk. Ezek közé tartozik az illegális bevándorlás elleni fellépés valamint a szigorú határvédelem kérdése, a rend és törvények betartásának hangsúlyozása, a nemzet- és közbiztonság szavatolásának előtérbe helyezése, a terrorizmus elleni küzdelem, vagy éppen a munkaalapú társadalom gondolata. A Trump által felvázolt külpolitikai víziók szintén figyelemreméltóak, a republikánus elnökjelölt a Közel-Kelet és Észak-Afrika stabilitásának szükségességét hangoztatta, s mint fogalmazott, »el kell hagynunk a bukott nemzetépítést és rezsimváltást, amelyet az iraki, líbiai, egyiptomi és szíriai külpolitikában Hillary Clinton erőltetett.« Mindez egybecseng Orbán Viktor véleményével, a stabilitásra a magyar kormányfő is kiemelt értékként tekint, az úgynevezett rezsimváltásra tett kísérletekkel kapcsolatban pedig már januárban kijelentette, a demokráciaexport nevű őrület megbukott, a közel-keleti káosz azt mutatja, minden népet hagyni kell, hogy építse saját rendszerét. Utóbbi kijelentését a magyar miniszterelnök tegnap a Christian Kern osztrák kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatóján is megismételte. Könnyű belátni tehát, hogy a magyar miniszterelnök politikája az amerikai elnökjelöltek közül inkább Donald J. Trumpéval egyeztethető össze, így magától értetődő, hogy Magyarországot is kedvezőbben érintené a republikánus jelölt győzelme. Főleg, hogy a magyar szempontból kiemelten fontos két területen, az illegális bevándorlás ügyében és – az elsősorban a közel-keleti és az észak-afrikai térséget érintő – külpolitika irányában is véleményazonosság érzékelhető.
Az egyes kérdésekben fellelhető véleményazonosságon túl további hasonlóság Orbán és Trump között, hogy egyikőjük sem tartozik az ún. politikai korrektséget képviselő, mainstream politikusok közé. Trump esetében ez nem meglepő, hiszen új szereplő a közéleti pályán, Orbán azonban összesen tíz kormányfőként eltöltött év után sem vette át a nyugati elitre jellemző politikusi magatartásmintát, bár kétségtelen tény, hogy a magyar miniszterelnök kiszámíthatóbb a republikánus politikusnál. A közéletben eltöltött közel harminc év után ugyanis pontosan lehet tudni, hogy Orbán Viktortól milyen kormányzati politikára számíthatunk.”