Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Tudomásom van róla, hogy Lázár János L. Simon László esetében több hónapja, s többször is közölte a világos álláspontját, elvárásait. Ha valakinek szelektív a hallása, azzal nem tudok mit kezdeni. Interjú.
„Ha most lenne egy népszavazás az európai uniós tagságunkról, maradásra vagy kilépésre szavazna?
Én egyértelműen a maradásra szavaznék, az uniós tagság pártján vagyok.
Ezek szerint az októberi kvótareferendumon is igennel fog voksolni?
Nem, ott nemmel fogok voksolni. Azzal nem értek egyet, hogy a magyar Országgyűlés és a magyar emberek megkérdezése nélkül bárki döntést hozhasson nem magyar állampolgárok Magyarországra történő betelepítéséről. Erre nemmel fogok voksolni, de ha Magyarország EU-ban maradásáról kellene dönteni, a maradás mellett foglalnék állást. Hozzáteszem: ha az EU azon az úton megy tovább, amit az elmúlt évtizedben produkált, akkor a napjai meg vannak számlálva. Miközben egy autó a fal felé rohan, a sofőr számon kérése helyett az erre figyelmeztetőket kárhoztatni, több mint felelőtlenség. Az EU ma olyan szuverenitási kérdéseket feszeget, amelyekben a tagállamok nem mondtak le döntési jogukról. És ha komolyan vesszük a demokráciát, s hogy meghatározó kérdésekben a többség akarata dönt, akkor tiszteletben kell tartanunk ezeket a döntéseket akkor is, ha történetesen nem is értünk velük egyet.
L. Simon állítja, épp a Népszava újságírójától tudta meg, hogy menesztette őt a miniszter…
2013 augusztusa óta dolgozom együtt Lázár Jánossal, s amikor az én munkámmal bármiféle problémája volt, azt egyenesen velem közölte. Ismerem, ő nagyon korrekt emberi viszonyokat tart fenn, nem hiszem, hogy ne közölte volna a problémáit. Biztos vagyok benne, sőt tudomásom is van róla, hogy L. Simon László esetében több hónapja, s többször is közölte a világos álláspontját, elvárásait. Ha valakinek szelektív a hallása, azzal nem tudok mit kezdeni.
Lehet, hogy L. Simon üzleti ügyeivel vagy a kulturális beruházások körüli botrányokkal volt baja Lázárnak?
A miniszter világosan indokolta döntését. Ha valaki vállal egy területet államtitkárként, akkor felelnie kell azért is, hogy az elvégzett munka milyen kézzelfogható produktumként jelenik meg, s azért is, hogy arról mit gondol a közvélemény. A politikusnak felelőssége van abban, hogy a rá bízott közjavakról megfelelően gondoskodjon, de abban is, hogy a tevékenységének a társadalmi megítélése hogyan alakul.
Az L. Simonnal szembeni bizalomvesztés abból is látszódott, hogy például a budai várrekonstrukció ügyében Lázár nem vele, hanem inkább önnel tartott sajtótájékoztatót, sőt, önre bízta az UNESCO-val való tárgyalásokat is a karmelita kolostor átépítése ügyében.
Ez egy más kérdés, hiszen a politikai felelősséget a tárcavezető viseli minden rábízott ügyben. Nekem pedig, mint miniszterhelyettesnek értelemszerűen kicsit más a portfólióm, mint az egyes szakterületekért felelős államtitkároknak, hiszen minden olyan ügybe involválódnom kell, amely a miniszter személyes megjelenését, döntéshozatalát igényli. foglalkoztam már paksi, vagy uniós fejlesztési ügyekkel, most pedig valóban személyesen egyeztetek az UNESCO vezetőjével, hogy a várrekonstrukciós beruházás rendben haladjon.”