„Különösen feltűnő az aránytalanság, ha a rendőri (fogdaőri) brutalitás miatt tett feljelentések sorsát a hivatalos személy elleni erőszak miatt indult eljárásokkal vetjük össze.
A Helsinki Bizottság kutatásai azt mutatják, »erősen lejt a pálya«, mert a hivatalos személy elleni erőszak miatt tett feljelentéseknek a kétharmada vádemeléssel végződik, és az ilyesfajta büntetőperek átlagosan 72%-a zárul felfüggesztett vagy végrehajtandó szabadságvesztéssel.
Bár nem kérdéses, a hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás miatti felelősségre vonás számos, a hivatalos személy elleni erőszakra nem jellemző nyomozási nehézségbe ütközik, a Helsinki Bizottság vizsgálatai és tapasztalatai mégis azt mutatják, hogy a nagyságrendi eltérést nem magyarázzák megfelelően sem a bántalmazás bizonyítási nehézségei, sem pedig az a lehetőség, hogy esetleg bosszúból születnének feljelentések. Ha megnézzük például a hozzátartozó sérelmére elkövetett testi sértés vagy az ügyvédi visszaélés miatt indított ügyeket, amelyek szintén nehezen bizonyíthatók és gyakran bosszú motiválja a feljelentést, azt találjuk: előbbinél 17-szer, utóbbinál pedig 5-ször többször emelnek az ügyészek vádat, mint bántalmazás miatt.”