„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Amiben a mostani vezetés alapvetően újat hozott, az a jegybank szerepének az újragondolása. Interjú.
„Milyen az eddigi gazdálkodásról kialakult képe?
A lényegről már volt szó. Az MNB nem egy nyereségérdekelt szervezet, egészen más delegált feladatai vannak, amiknek mindent alá kell rendelnie. Elképzelhető, hogy ennek eredményeként egyik vagy másik gazdasági mutatója megváltozik. Nagyra értékelem a mostani vezetés által elért eredményeket, nem vitatom ugyanakkor el az előző vezetésektől sem el azt, hogy vannak olyan körülmények, amikor erre nincs mód. Amiben azonban a mostani vezetés alapvetően újat hozott, az a jegybank szerepének az újragondolása. A korábbi vezetés egy, a függetlenségét másként értelmező passzív szereplője volt a magyar gazdaságnak. Most a termékeivel, a piaci beavatkozások mikéntjével egy, a magyar gazdaság élénkítésében aktív munkaszervezetet látok. Gondolva itt egyebek mellett a növekedési hitelprogramra vagy az MKB megvásárlására és átalakítására, a Giro, a Keler, valamint a Budapesti Értéktőzsde megszerzésére. De ugyanez látható a kamatpolitikában vagy az infláció leszorításában is. Ez magyar polgárként rendkívül szimpatikus számomra. Ráadásul nem csupán a fegyelmezett munkáról beszélhetünk, hanem kialakult egy szakmai műhely, amely aktívan dolgozik azon, hogy miként kapcsolódjon bele a magyar közgazdasági gondolkodásba. Konferenciákkal, szakfolyóiratokban történő publikálással folytat egyfajta ösztönzést ezen a területen is.
Találkozott ennek során bármi olyannal, ami Önnek a felügyelőbizottság elnökeként nyugtalanságra adhat okot, lévén jogszabályokat kell betartatnia?
Nem. A vezetés örült annak, hogy végre felállt a felügyelőbizottság, hisz ez a jegybanki vezetés legitimitását is emeli. Ezt persze nagymértékben segíti, hogy a felügyelőbizottság tagjai olyanok, akik korábbi tapasztalataikra építve értik ezt a világot.
Végezetül visszatérve a jegybank nyilvános megítélését ma erősen befolyásoló kérdésekre: számíthatunk arra, hogy a három területen lefolytatott vizsgálatok alapján összeáll majd egy olyan stratégia, iránymutatás, amely biztosítja ezeken a területeken az átláthatóságot a nyilvánosság számára is követhető módon?
Arról, hogy a vizsgálatoknak mi lesz a végeredménye, természetesen nem tudok nyilatkozni. A cél azonban az, hogy a közvélemény tiszta képet kapjon ezekről az ügyekről. Ez a jövőre nézve a mi munkánkat is alapvetően befolyásolja majd az ellenőrzési tevékenységünk során.”