A közvélemény-kutatásokban mért Fideszt csak egy habonyizmus előtti, régvolt Fidesz menthetné meg. Az pedig, hogy az visszatér, arról a ma hangosan hallgató jobboldali értelmiség sem álmodik.
„De mi is lett a Fidesszel, hogy leginkább csak az mozgatja, hogy »migránskampánnyal« takarja be a csak nehezen elképzelhető mértékű korrupciót, a kormányzati cselekvés iránytalanságát, történetnélküliségét és közpolitikai pragmatizmusát? Függetlenül a kérdésre adott választól, a helyzet az, hogy olyan, minthogy Fidesz, nincs. Az a politikai szervezet, amely nem csak érdemi politikusi toborzó bázis, hanem politikai család, irányzatok ernyőszervezete, jobboldali jövőtervező műhely, pártalapítvánnyal és háttérmunkával bíró szervezet, az megszűnt létezni. Ahogy a kormányzóknak nincs szükségük a sokszínű jobboldali értelmiségre (és nyilvánosságra – a renegát Magyar Nemzet egyelőre csak egy valamire adott reakció, mintsem egy értékalapú lap), úgy nincs szükségük azok politikai otthonának fenntartására sem.
Természetesen a közvélemény-kutatásokban a Fideszről mint pártról kell beszélnünk, de abban leginkább csak annak sikerét látjuk viszont, hogy mennyire hatékony a közvélemény-kutatásokra alapozott kormányzás, és mennyire képes befolyásolni a pártpreferenciákat a bármelyik közpolitikai alrendszerben megfigyelhető rendszerszintű válság (kockásing még van a pedagógusokon, másukat pedig már nem nagyon veszíthetik). Viszont helyesen fogalmaz Hann Endre, mikor óva int mindenkit attól, hogy a legfrissebb Medián-felmérés eredményeit tendenciaként olvassuk. Visszaesett a Fidesz, de inkább arról van szó, hogy »valami megállt«. S bár a miniszterelnök legutóbbi évértékelőjében megnyitotta népszavazási kampányát, kiszagolható a levegőben, hogy a »szociális kérdés« úgy van fent a napirenden, ahogyan egyetlenegy Századvég-klón Migrációkutató Intézet elemző sem kívánja.
(…)
A közvélemény-kutatásokban mért Fideszt csak egy habonyizmus előtti, régvolt Fidesz menthetné meg. Az pedig, hogy az visszatér, arról a ma hangosan hallgató jobboldali értelmiség sem álmodik. Habony Árpád helyett idézgetik A gyűlölet zárósorait: »Azt ismered, hogy egy társadalom zuhan lefelé, és miközben zuhan, azt mondogatja, hogy megnyugtassa magát: eddig minden rendben, eddig minden rendben, eddig minden rendben. Nem zuhanás számít. A leérkezés.«”