Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Aligha tévedünk nagyot, ha azt feltételezzük, hogy a postának vagy valamelyik leányának éppen lehet bukóra álló információszabadsági ügye, amit csak így tudnak elsikálni.
„A módosított rendelkezés tehát sokkal szélesebb körre, a posta és leányai összes adatára vonatkozik, ott viszont mindenféle differenciálás nélkül, általában mondja azt, hogy aminek a nyilvánossága aránytalan sérelmet okozna az üzleti tevékenység szempontjából (különösen, ha annak ismerete »indokolatlan« előny lenne a versenytársak számára), az nem nyilvános. Ne legyenek illúzióink arról, hogy ez bármi mást jelentene, mint azt, hogy bárminek a kiadását megtagadják, amit kicsit is kellemetlen lenne kiadni.
Hiszen adatkezelői oldalról nézve nyilván indokolatlan előny egy piaci vetélytárs számára mondjuk a vezetők bérének és prémiumának megismerése (így könnyebben el tudják vinni a jó szakembereket), az ingatlanok fenntartásával, eladásával kapcsolatos adatokhoz való hozzáférés (a versenytársaknak is kellenek ingatlanok) ugyanúgy, mint a postásbiciklik beszerzésével kapcsolatos információk nyilvánossága. Ha kiderül, hogy mennyivel támogatják a MOB-ot vagy mennyiért hirdettek egyes lapokban és plakátcégeknél, az meg aztán az aránytalanság netovábbja lenne.Az MTVA például érvelt már komoly arccal perben, hogy azért nem ad adatot az Átlátszónak, mert az versenytársa, így üzleti érdekeit sértené az adatkiadás. Így szinte biztos, hogy ha ez a szöveg átmegy, akkor sok más állami cég is szeretne majd magának hasonlót.
Külön érdekesség, hogy – a visszaható hatályú jogalkotás tilalmát elég nyilvánvaló módon sértve – a folyamatban levő bírósági perekre is alkalmazni rendeli a törvényjavaslat az új, korlátozóbb szabályt. Az elmúlt évek jogalkotási gyakorlata alapján aligha tévedünk nagyot, ha azt feltételezzük, hogy a postának vagy valamelyik leányának éppen lehet bukóra álló információszabadsági ügye, amit csak így tudnak elsikálni.
Őszintén reméljük, hogy lesz ötven országgyűlési képviselő, aki elfogadása esetén megtámadja a módosítást az Alkotmánybíróság előtt.”