Nem hallgatnak a románok a magyar ellenzékre, tömegével hagyják el hazájukat
Magyarországra tízezrek költöznek Romániából, Romániába hazánkból szinte senki sem.
Idén nem történt olyan változás, amitől remélhetnénk például az aggasztó méreteket öltő kivándorlás megfordítását, az uniós forrásoktól függő gazdaság egészségesebb szerkezetűvé válását vagy az egészségügy konszolidálását.
„A menekülthullám véget vetett a Fidesz kétségbeesett témakeresésének – drogteszt, halálbüntetés stb. –, amivel korábban megpróbálta visszaszerezni a kezdeményezést. Az elterelés a határokon belül is működött: a háttérbe kerültek azok az ügyek, amelyek tavaly ősz óta rombolták a kormány megítélését. A vasárnapi boltzár vagy a korrupciógyanús esetek helyett mindenki a bevándorlásról beszélt. A szakpolitikai témákra, a valódi kormányzásra kevesebb figyelem összpontosult; nagyobb baj, hogy olyan nagyon nem is volt mire figyelni. Idén nem történt olyan változás, amitől remélhetnénk például az aggasztó méreteket öltő kivándorlás megfordítását, az uniós forrásoktól függő gazdaság egészségesebb szerkezetűvé válását vagy az egészségügy konszolidálását. Az év végén bejelentett áfacsökkentés és a gyermekvállalást ösztönző otthonteremtési kedvezmények hosszú távú kedvező hatásaiban ugyanakkor érdemes bizakodnunk.
A migrációs válság alkalmat biztosított a miniszterelnöknek arra is, hogy hazai ellenfél híján az európai színtérre koncentráljon, a fogatlan oroszlánná vált Gyurcsány Ferenc helyét Angela Merkel foglalta el a Fidesz célkeresztjében. Más lépték, más színvonal, más kihívás. Orbán Viktor a menekültkérdés kezelésében (is) bizonytalan Brüsszel ostorozójaként az unió megújítójának szerepére pályázik. Hogy ez hosszabb távon jót tesz-e Magyarországnak, az ma még nem tudható.
Az ellenzék 2015-ben egy lépéssel sem került közelebb ahhoz, hogy esélyes kihívója legyen a kormánypártoknak. A Jobbik a felmérések szerint az év elején megközelítette a Fideszt, ám a menekülthullám ismét távolra sodorta a váltópárti erő pozíciójától. Ám azt, hogy a néppártosodás stratégiája zsákutca-e, csak később lehet megítélni. A széttagolt baloldal rosszabb évet zár, mint tavaly, ami figyelemre méltó »teljesítmény«. Az újratervezés nem odázható tovább, mondhatnánk, de hát ez igaz volt már 2010-ben is.”