„Lázár János az Európai ügyek bizottságában tartott mai meghallgatásán elismerte, hogy a Budapest-Brüsszel viszonyban Paks2 ügye a legfontosabb téma. Majd ezt követően egy szót sem szólt róla a két órás ülésen. Nem is tudott volna mit mondani, hiszen végig arról beszélt, hogy a kormány – szerinte – Magyarország érdekeit képviseli az Európai Bizottsággal szemben.
Paks2 ügyében viszont nyilvánvaló: a Fidesz-kormány Vlagyimir Putyin, Orbán Viktor és szűk baráti körük érdekeit képviseli, nem pedig a magyar érdekeket.
Lázár János még azt sem hajlandó elárulni, hogy a 12,5 milliárd eurós – közel 5000 milliárd forintos – ár bruttóban vagy nettóban értendő. Végül is, mit nekünk 1000 milliárd forint ide vagy oda…
Jó oka van annak, hogy Lázár sunnyog: Paks2 ebben a formájában valószínűleg megbukott.
Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője az elmúlt időszakban négy vaskos szöget ütött az Orbán-Putyin paktum koporsójába:
- a Roszatom pályázat nélküli megbízása (a közbeszerzési tender hiánya) miatt kötelezettségszegési eljárás indult;
- tiltott állami támogatás miatt mélyreható vizsgálat indult;
- a titkosítás miatt is vizsgálódik a Bizottság, és
- a környezeti hatástanulmányról is kimutatták, hogy tele van csúsztatással, hazugsággal, hülyeséggel és elhallgatással.
A bölcs és hálás utókor szerintem szobrot fog emelni Jávor Benedeknek, ha sikerül végleg megakadályozni ezt a szükségtelen, méregdrága, végtelenül káros és soha meg nem térülő beruházást.
Addig is, ajánlanám a kormány figyelmébe az MVM korábbi vezérigazgatójának intelmét, aki azt tanácsolta, pihentessük három évig a projektet. Az atomerőmű-párti cégvezető, aki alá a paksi erőmű is tartozott, hiteltelennek és a jövőt felélőnek nevezte azt, ahogy a bővítés ügyét intézik.
Tegyük hozzá: idén és jövőre összesen 141 milliárdot akar költeni a kormány erre a pénznyelőre, bármilyen kézzelfogható eredmény nélkül.
Angliában a Hinkley Point C blokkok építési munkálatainak megkezdését azért függesztették fel, mert bár a Bizottság nem találta tiltott állami támogatásnak a konstrukciót, a döntést megtámadták a bíróságon. Egy magánbefektetőnek, aki nem más pénzével hazardírozik, már ennyi is elég volt, hogy megállítsa az újabb milliárdok beleölését a projektbe.