Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Úgy tűnik, nagy dobásra készül a Magyar Nemzeti Bank a Budapesti Értéktőzsdével: az állami vállalatok és a kis- és középvállalkozások börzére lépését szeretné elősegíteni a jegybank.
„Miért is kell fejleszteni a Budapesti Értéktőzsdét? Röviden azért, mert a privatizációit leszámítva nem tölti be szerepét: forrásokat nem közvetít a gazdaságnak, s nem tisztítja a belső folyamatokat. Egy-egy cég papírjainak kibocsátása ugyanis a transzparencia legfőbb megnyilvánulása a pénzügyi-gazdasági életben. Ezzel szemben nálunk sokan azzal a céllal kérték a tőzsdei bevezetést, hogy a vállalatok tulajdonosai extraprofittal kivehessék az eredetileg befektetett pénzük egy részét vagy az egészét. Holott ennek a közvetítőrendszernek is az a legfontosabb feladata, hogy rávilágítson, miként is kell használni a részvénypiacot, s hogy ne az éljen a befektetők fejében, a tőzsde a kaszinózással egyenértékű.
Hosszú időn keresztül a helyzet megváltozására nem is látszódott esély. Viszont a jegybank belépése a történetbe átrendezheti a tőzsde pozícióját. Az MNB közlése alapján azért szállnának be a Budapesti Értéktőzsdébe, hogy hozzájáruljanak a tőkepiac sikeréhez, amely nem jelenthet mást, mint hogy több, ma még teljesen állami kézben lévő cég jelenik majd meg a tőzsdén. Rajtuk kívül pedig a kis- és középvállalkozások is »megfuttathatnák« a nevüket. Ha pedig a hazai gazdasági élet mind több szereplője érezné úgy, hogy ott a helye a parketten, a sikeres tőzsde működése növelhetné a versenyképességet és a gazdaság átláthatóságát. Egy biztos, az a kívánatos irány, hogy olyan stratégiai tulajdonosi kör kezében legyen ez az intézmény, amely elkötelezett a magyar tőkepiac felvirágoztatásában.
A feladat azonban hatalmas, kár előre álmokat szőni. A sikeresen működő értéktőzsdéhez robusztusan növekvő gazdaságra, tőzsdebarát politikai, jogi és adózási környezetre, tömérdek cég bevezetésére, magas szintű pénzügyi oktatási rendszerre és komoly szakembergárdára lesz szükség.”