Megfejtették Európa kudarcának legfőbb okát – a baj nagyobb, mint bárki hinné
Fokozódik a bizonytalan, kiszolgáltatott helyzet.
Minden állam kétségbeesetten tanulmányozza elődei bukásának történetét és példájukon tanulva próbálja minél tovább nyújtani saját szerepét.
„A történelem rendje, hogy birodalmak felemelkednek, majd elbuknak, mindaddig, amíg el nem jön Krisztus királysága, amely örökké fennáll majd. Bár valahol mindenki tudja ezt, mégis minden állam kétségbeesetten tanulmányozza elődei bukásának történetét és példájukon tanulva próbálja minél tovább nyújtani saját szerepét.
Európa eddigi legnagyobb birodalma a Római Birodalom volt, amely hosszú évszázadokon keresztül tartotta magát a történelem fenti aranyszabályával szemben, ezért mindenkinek hasznos lehet tanulmányozni virágzását és bukását egyaránt. Merthogy a hosszú virágzás után természetesen Róma is elbukott. Sokan sokat vitatkoztak már azon, hogy honnan eredeztethető a birodalom hanyatlása, jómagam nem tudom és nem is kívánom eldönteni a kérdést. Az elmúlt időben viszont többen is párhuzamot vontak Róma végnapjai és Európa jelenlegi politikai helyzete között, a következőkben szeretnék én is kiemelni néhány elemet.
(…)
És akkor valamikor a negyedik században megindult a népvándorlás: a vandálok Kárthágó felől, a különböző gótok nyugatról özönlöttek a birodalomra. A rómaiak barbárként tekintettek a jövevényekre – jóllehet ekkor már a római hadsereg is javarészt barbárokból állt – és fegyverrel próbálták útjukat állni. 378-ban Hadrianopolisnál a római sereg azonban döntő vereséget szenvedett a vizigótoktól, maga a császár is elesett, mint korábban már annyiszor (bár ekkorra már több császár is volt: társcsászárok, trónbitorlók stb…). Az új császár csak hatalmas áldozat árán tudta konszolidálni a helyzetet: betelepítette a vizigótokat. A vizigótokat azonban nem olyan fából faragták, hogy beilleszkedjenek a birodalom rendjébe, más kultúrájuk, szokásaik, vallásuk és nyelvük volt. Saját törvényeik szerint éltek, a saját elöljáróik hatalma alatt. Én innentől már mindenki ismeri a történetet.”