Korlátozni kezdik a menekültek támogatását Németországban
Háborog a német társadalom a kiadások láttán.
A nyomor most, úgy tűnik, felkerekedett. „Merkel, Merkel” – skandálja a kancellár nevét, akinek kormánya a fegyverek exportját engedélyezte, és az adóbevételeket inkasszálta.
„Amikor a Németországba áramló tömegeket látjuk, nem feltétlenül jut eszünkbe, hogy ezek az emberek a hazájukban dúló háború elől menekülnek. A háborúban pedig fegyvereket használnak, és e fegyverek jelentős részét Európában, főként Németországban, Franciaországban, Nagy-Britanniában és Svédországban gyártották. De természetesen megtalálhatók az amerikai gyárak termékei is. Németül lőnek (Man schießt deutsch), írja a Die Zeit magazin; az emberek menekülnek a német fegyverek elől, állítja az újság egy másik cikke címében. Egy szíriai menekült a német újságíró arcába kiáltja: »A ti fegyvereitek elől is menekülünk!«
(…)
Mindezeket a fegyvereket természetesen nem ingyen adták: jelentős bevétele származott belőlük a nyugat-európai cégeknek és államoknak. Miközben ezek a fegyverek emberek, sőt, egész régiók pusztulásához is hozzájárulnak – még ha másutt talán éppen emberek biztonságát is szolgálják –, aközben európai iparvidékek további prosperitását garantálják. A pénz Nyugat-Európába, a szegénység, a pusztulás pedig a fegyvereket használó országokba vándorol.
A nyomor most, úgy tűnik, felkerekedett. »Merkel, Merkel« – skandálja a kancellár nevét, akinek kormánya a fegyverek exportját engedélyezte, és az adóbevételeket inkasszálta. Merkel? A híres szociológus, Wolf Lepenies a Die Weltben nemrégiben így foglalta össze ítéletét: a kancellár asszony politikai stílusában van valami álmosítóan »lesben álló«. (Magyar katonaviselt emberek talán inkább »sunnyogót« mondanának.) Aki lesben áll, annak nincsenek hosszú távú programjai, csak a rövid távú alkalmakat fürkészi. De elegendő-e ez világtörténelmi folyamatok megértéséhez és menedzseléséhez?”